Horští podnikatelé předali ministerstvu obchodu petici proti opatřením. K budově resortu přijeli v rolbách

Zhruba dvacet provozovatelů horských hotelů, hospod a boud přijelo dnes kolem 18.30 do centra Prahy s dvěma rolbami předat na ministerstvu obchodu a průmyslu v ulici Politických vězňů petici s názvem Neničte hotely a hospody. Akci svolali horští podnikatelé nejen z gastronomických a ubytovacích služeb, ale i třeba prádelen, úklidových služeb či půjčoven vybavení. Trvala asi 15 minut, poté ji policie ukončila.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle majitelky Luční boudy Kláry Sovové není důkaz o tom, že dochází k přenosu viru v hotelích a restauracích | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

„Chceme upozornit na to, že se tu momentálně ničí hotely a hospody a že epidemický důvod k tomu není jasný. Dosud jsme nikde nenašli důkaz, že dochází k přenosu v hotelích a restauracích," řekla majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Vládní opatření, podle kterého musí být nyní hotely a restaurace zavřené, je podle krkonošských hoteliérů likvidační pro jejich podnikání.

PŘEHLEDNĚ: Česko přechází do čtvrtého stupně protiepidemického systému. Co vše se mění?

Číst článek

Období kolem vánočních svátků a silvestra tvoří u většiny z nich ze zimy až 40 procent tržeb, jde o nejsilnější část roku. Lyžařská střediska přitom mohou být od pátku 18. prosince v provozu za dodržování přísných hygienických pravidel, například k pokladnám a turniketům musí vést koridory omezující shlukování lidí. Ubytování na horách ale není možné.

‚Volání o pomoc‘

„Vláda si prostě dělá alibi, že vykonává nějakou činnost, ale podle nás nedělá nic a jen zkratkovitě ničí život naší země,“ uvedla Sovová. Protestující podnikatelé proto podle ní v pátek večer symbolicky v den úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla přijeli s peticí k budově ministerstva průmyslu a obchodu v ulici Politických vězňů v Praze 1.

„Je to naše volání o pomoc. Letos nás zavřeli potřetí, přitom nejde o opatření, které by pomohlo zastavit šíření epidemie,“ doplnil Martin Jandura zastupující hoteliéry, restauratéry i další podnikatele ze Špindlerova Mlýna.

Protiepidemická opatření v zemi se kvůli zhoršení epidemické situace ode dneška zpřísnila z třetího do čtvrtého stupně systému PES. Rizikové skóre přitom v pátek odpovídá už pátému stupni rizika nákazy. Kvůli přechodu do čtvrtého stupně systému PES by se měly zavřít restaurace, hotely, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb. Vláda ale tentokrát při zavedení čtvrtého stupně opatření vyhlásila řadu výjimek. Třeba obchody a provozovny služeb tak mohou i nyní být otevřené, zatímco restaurace, hotely či muzea a galerie se uzavírají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme