Hory se před Silvestrem začínají zaplňovat

Naše hory se začínají zaplňovat. Dorazili totiž rekreanti, kteří tam stráví Silvestra a příchod Nového roku. Zvýšený provoz automobilů byl během dne zaznamenán zejména na příjezdových komunikacích do Krkonoš. Sněhové podmínky pro sjezdové lyžování většinou zachraňuje technický sníh:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

Toho přírodního zatím napadalo mezi 10-20 centimetry, a to by samo o sobě na dobré lyžování na českých horách nestačilo. V provozu, i když často omezeném nejen na část sjezdovek v areálu, je většina zimních center. Jak potvrdí Jiří Karlík z Pece pod Sněžkou v Krkonoších nebo Jan Sekanina z Červenohorského sedla v Jeseníkách: "V provozu Javor I, Javor II. Výška sněhu, samozřejmě technického je zhruba kolem 60 cm. Ostatní vleky v areálu zatím jsou mimo.

"Na Čaranském sedle je zhruba 15 cm sněhu. Jezdí tři vleky na jižním svahu. Na severním svahu jsou vleky momentálně mimo provoz. Čekáme na přírodní sníh."

Počet návštěvníků se během dneška začal zvyšovat až na silvestrovské maximum. "Lidí je poměrně dost. Na všech sjezdovkách je zhruba 50-60 cm technického sněhu." Stejně jako Bohumil Kollman ze střediska Klínovec-sever potvrdil zvyšující se počet návštěvníků také Pavel Jirsa z horské služby v Krkonoších.

Výborné podmínky pro lyžování nabízí Vysočina. K technickému sněhu, který na většině našich hor zachraňuje to, co zatím příroda zanedbala, tam totiž napadl i čerstvý prašan. Vysočina patří v posledních dnech k nejchladnějším místům republiky a tamní kopce, jsou jediné, které pokrývá větší množství sněhu. Pro vyznavače sjezdového lyžování je ve Skicentru u Nového města na Moravě upraven svah a vlek je v provozu od rána až do 21. hodiny. Milovníci běžek si mohou vyjet po najeté stopě do okolí na 12kilometrovém malém okruhu a v některých částech je upraven i velký okruh. Z důvodu konání závodu je ale dnes pro veřejnost uzvařena běžkařská trasa přímo v areálu Skicentra.

Hotely a penziony v jihočeské části Šumavy jsou ode dneška zcela plné. Dorazili totiž rekreanti, kteří se rozhodli prožít na horách konec roku. Počasí jim na Šumavě ale příliš nepřeje. Lyžuje se pouze v zadovském areálu Kobyla, kde na sjezdovkách leží 30 centimetrů technického sněhu. Kvůli nedostatku přírodního sněhu nelze na Šumavě vyrazit ani na běžky.

Ideální lyžařské podmínky zatím nepanují ani v Jeseníkách. I tam je na tuto dobu nezvykle málo sněhu a situaci zachraňuje sníh technický. Přesto vleky fungují v Karlově, Branné, Ramzové, Lipové, Horní Moravě, Petříkově, Hynčicích a jeden krátký vlek i na Červenohorském sedle. Podle Jaroslava Sembdnera z tamní horské služby by podmínky pro lyžování mohlo ještě více zhoršit oteplení: "Podle předpovědi by se do Nového roku mělo poměrně dost oteplit, Doufáme, že do těch hor, do těch 1000 metrů to nepřijde, to by byla smůla ten sníh, který je, ta výška těch 15-20 centimetrů, která leží na celých horách, to by asi dostal velmi rychle zabrat."

Méně provozovaných sjezdovek při vyšším počtu zájemců o lyžování a občas i umrzlých sjezdovkách může přinést vyšší nebezpečí úrazů. "Počet návštěvníků tady stoupá těmi vánočními svátky a je předpoklad, že teď určitě, ač není tolik sněhu, tak ty úrazy tady přibydou."

Stejné počasí i podmínky na horách mají vydržet i v následujících dnech.

Markéta Kaclová, Jaroslav Zvára, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme