Hory stále čekají na sníh, lyžování zachraňuje umělý

Ani mrazivé počasí minulých dnů nepřineslo na české hory tolik očekávaný sníh. Lyžaři si přesto o vánočních svátcích leckde mohou přijít na své. Nepřízeň přírody horská střediska vynahrazují sněhovými děly. Hůře jsou na tom ale vyznavači běžek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

Vánoc na technickém sněhu si užívají lyžaři v Krušných horách. Lyžuje se ve střediscích Klínovec, Boží dar, Telnice, Pernink a Bublava. "Technického sněhu na sjezdovkách je téměř metr, lyžařské podmínky ve střediscích jsou velice dobré," láká k návštěvě náčelník horské služby Rudolf Chlad

Velkému zájmu návštěvníků se těší areál v Telnici. Podle záchranáře horské služby Rudolfa Pacla totiž nabízí pro lyžování vynikající podmínky. "Zájem je veliký, protože podmínky jsou narozdíl od jiných středisek opravdu dobré. Sníh není přemrzlý, napadly ještě dva tři centimetry nového sněhu," pochvaluje si.

Přírodní sníh ale chybí běžkařům. Na hřebeni Krušných hor dosahuje pokrývka do 20 centimetrů a lyžovat se nedá. ?Na běžky je sněhu nedostatek, takže se stopy nedají upravit," potvrzuje Rudolf Chlad. Štědrý den podle něj přinesl také dva úrazy, nebyly však vážné. "Včera jsme měli dva lyžařské úrazy, běžné zlomeniny," řekl.

Také Jeseníky pokrývá převážně jen technický sníh. Kromě Ovčárny, kde je zatím jen 15 centimetrů sněhu, se rozjely vleky ve všech ostatních střediscích. Návštěvníci se tam ale zatím příliš nehrnou. "Včera minimální byl počet návštěvníků, dnes vyjeli většinou jen běžkaři. Sněhová pokrývka je do dvaceti centimetrů, na běžkách se dá jet až na Červenohorské sedl," informuje Emil Kotánek z Horské služby na Ovčárně.

Lepší podmínky na lyžování nejsou ani na Šumavě, kde v posledních dnech nesněžilo vůbec. "Sněhová pokrývka je do pěti centimetrů, na hřebenech do deseti centimetrů. Na Špičáku jsou v provozu dvě sjezdovky a dva vleky v Železné rudě Belveder a Samoty. Na běžky to není," popsal situaci Marcel Maxa z Horské služby na Špičáku.

V Krkonoších jsou v provozu všechna větší horská centra. "Lyžuje se víceméně na umělém sněhu, za poslední dobu nahoře napadlo 10 až 15 centimetrů sněhu, takže to ještě není to pravé. Na běžkách sice špatně, ale jde trochu to jde," shrnul Pavel Jirsa z Horské služby ve Špindlerově Mlýně.

Jana Mertová, Jaroslav Zvára, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme