Hory vyzývají k zimním sportům

Zatímco na silnicích způsobil sníh kalamitu, pro lyžaře a běžkaře je množství sněhu na horách požehnáním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lysá hora | Foto: Pavel Frydrych

V Jeseníkách panují výborné podmínky pro lyžaře. Jak hlásí Jaroslav Sembdner z Horské služby, silný vítr se tam ráno uklidnil, sněhu je dostatek a nový stále padá: "Dnes už jsou teploty -6 stupňů, rovněž sněží, ta sněhová pokrývka je perfektní, takže nic nebrání tomu, aby se krásně lyžovalo. Nicméně běžecké stopy budou trošku problematické, protože to bude zafoukané a nebdue toé všechno upravené, tak jak jsou běžkaři zvyklí, protože to, co pravidelně na víkend děláme, to nemělo cenu v tom počasí vyjíždět. Protože se uklidnil ten vítr, který zabránil tomu nic nebrání tomu, aby jely všechny vleky."

Nepřízeň počasí si v Beskydech vynutila další preventivní opatření - horská služba nedoporučuje podnikat žádné túry. Horská služba nedoporučuje návštěvníkům Beskyd individuální výstupy na vrcholy ani hřebeny. Důvodem je vytrvalé sněžení a silný nárazový vítr. Následkem toho se na horách tvoří sněhové závěje. Zvířený sníh navíc výrazně zhoršuje orientaci v terénu. Členové horské služby předpokládají, že situace se nezmění ani v neděli. Na nejvyšším vrcholu Beskyd, Lysé hoře, leží 128 centimetrů sněhu, ostatní střediska pokrývá 100 až 120 centimetrů.

Vydatné sněžení v západních Čechách nabízí velmi dobré lyžařské podmínky, trápí ale řidiče a silničáře. O situaci na Šumavě informuje člen Horské služby na Špičáku Marcel Maxa: "Přes noc nám napadlo zhruba 40-50 cm sněhu, na hřebenech je to asi kolem jednoho metru. Vleky jsou v provozu všechny. Ty, co nejsou v provozu, tak jen z toho důvody, že jsou zapadané. Bohužel sjezdovky se upravují během dne, takže terén není ještě absolutně perfektně sjízdný. Jinak stále sněží, teplota je 6 stupňů pod bodem mrazu."

Mrzne také v Krušných horách. Nízké teploty doprovází silný vítr a sněžení.

Markéta Kaclová, Jana Mertová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme