Kontroloři prověřili majetek bezpečnostního úřadu, našli jen drobné nedostatky

Hospodaření Nejvyššího bezpečnostního úřadu v letech 2013 až 2015 vykázalo jen drobné nedostatky, které se týkaly účetnictví nebo zadávání veřejných zakázek. Vyplynulo to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, jehož pracovníci se v bezpečnostním úřadě zaměřili například na pořizování výpočetní techniky, rekonstrukce nemovitostí a výdaje spojené s vybudováním Národního centra kybernetické bezpečnosti, které by mělo vzniknout letos.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní bezpečnostní úřad (ilustrační foto)

Národní bezpečnostní úřad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Kontroloři celkově prověřili majetek v hodnotě více než 122 milionů korun a objevili jen několik dílčích nedostatků. Nejednalo se však o závažné ani významné nedostatky," uvedl v pondělí mluvčí kontrolního úřadu Václav Kešner.

Mezi zjištěnými pochybeními bylo například to, že bezpečnostní úřad ve třech zadávacích řízeních nepostupoval v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a v jednom případě nedodržel postupy stanovené usnesením vlády z května 2010 ohledně používání elektronických tržišť. Výsledky zadávacích řízení to podle kontrolorů ale nijak významně neovlivnilo.

Národní bezpečnostní úřad je zřízen zákonem z roku 1998 a do jeho náplně práce patří například vydávání bezpečnostních prověrek, odpovídá také za problematiku kybernetické bezpečnosti. Je rovněž zřizovatelem Národního centra kybernetické bezpečnosti.

Kybernetický úřad má vzniknout 1. července vyčleněním z bezpečnostního úřadu, který na počítačovou bezpečnost v Česku dohlíží nyní. Z dosavadních agend bude nový úřad řešit kybernetickou bezpečnost, část problematiky ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech, kryptografickou ochranu či neveřejné služby v rámci družicového systému Galileo. Úřad bude sídlit v Brně.

Kontrolní úřad zahájil kontrolu v bezpečnostním úřadě loni v srpnu a trvala do letošního února. Navázala na kontrolu z roku 2004, při níž úřad některá pochybení zjistil, například neúplné účetnictví. Bezpečnostní úřad podle kontrolorů také v letech 2001 až 2003 neodváděl do státního rozpočtu všechny své příjmy a v návrhu své kapitoly ve státním závěrečném účtu údaje o příjmech zkresloval. Odpovědní úředníci bezpečnostního úřadu za to byli tehdy potrestáni snížením platu nebo přeřazením na jinou práci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme