Hospodaření politických stran: ANO loni skončilo v přebytku 143 milionů, nejvíce prodělala ČSSD

V přebytku 143 milionů korun loni skončilo hnutí ANO. Nejvíc naopak prodělala ČSSD - téměř 40 milionů. Výroční zprávy všech sněmovních stran a hnutí už zkoumá dohledový úřad, odevzdat výsledky svého hospodaření měly do 1. dubna.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři stran zvolených do sněmovny

Lídři parlamentních stran do parlamentních voleb. | Foto: Český rozhlas/ČTK/Reuters | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Všechny sněmovní strany a hnutí už odevzdaly své výroční zprávy o hospodaření za uplynulý rok. Radiožurnálu to řekl člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Tomáš Hudeček.

Tři z devíti subjektů zastoupených v dolní komoře skončily ve ztrátě.

Průzkum: polovina lidí je pro předčasné volby, vláda ANO s ČSSD a podporou komunistů nevadí 45 procentům

Číst článek

Nejvíc prodělala ČSSD

V první řadě jde o ČSSD, která vykázala ztrátu skoro 40 milionů korun. Ekonomický ředitel strany Martin Starec to před pár dny přisoudil neúspěchu v podzimních sněmovních volbách. „Celkový výsledek hospodaření ovlivnila především jednorázová ztráta za volební hlasy a dlouhodobá ztráta za mandáty poslanců,“ uvedl tehdy.

Ve ztrátě 24 milionů korun skončila také TOP 09. I ona utrpěla ve volbách porážku, kdy z 26 mandátů obhájila jen sedm. Nejvíc přitom utratila právě za kampaň do sněmovních voleb, a to téměř 75 milionů korun.

Hnutí Starostové a nezávislí uvedlo, že za loňský rok prodělalo zhruba 15 tisíc korun.

Vydělalo naopak hnutí ANO, SPD nebo Piráti. Jde tak o strany, které ve volbách uspěly. Nejvíc peněz totiž strany a hnutí získávají od státu jako příspěvek na mandáty a hlasy voličů. S největším přebytkem 143 milionů korun tak loni hospodařilo vítězné hnutí ANO.

Druzí jsou s téměř 50 miliony Piráti, následuje SPD s téměř 39 miliony a ODS s 27 miliony.

KSČM snižovala stavy

KSČM ve volbách sice propadla, ale přesto skončila v zisku přes 23 milionů korun. Strana podle předsedy Vojtěcha Filipa šetřila a mimo jiné propustila deset zaměstnanců. Těch má podle výroční zprávy 300.

„Měli jsme plánovaný řízený deficit, který by neohrozil finance strany. Ale vzhledem k tomu, že příspěvek za volby 2017 přišel ještě na konci roku, tak jsme se ocitli v zisku,“ řekl Radiožurnálu Filip.

Dvacet milionů korun v plusu loni skončili i lidovci. V roce 2016 přitom měli zhruba milionovou ztrátu.

Kontrola dohledového úřadu

  • Výroční zprávy letos poprvé strany a hnutí posílají Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Ten dokumenty nejdřív zkontroluje po formální stránce. Do poloviny dubna bude o výsledku informovat ministerstvo financí, které stranám a hnutím vyplácí státní příspěvky.
  • Odevzdání úplné výroční zprávy je totiž podmínkou jejich čerpání, vysvětlil člen dohledového úřadu Tomáš Hudeček: „Politické strany a hnutí zastoupené v Poslanecké sněmovně využívali naši internetovou aplikaci, která by chybovost měla zásadním způsobem snižovat. Takže po formální stránce si troufám říct, že zprávy jsou bezvadné.“
  • V květnu pak začne úřad na základě výročních zpráv zkoumat i finanční toky uvnitř stran. Do minulého roku dokumenty posuzovala sněmovna, kontrolovala ale jen to, zda přišly a jestli jsou úplné.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme