Hospodářská komora odmítá, že by kvůli získání peněz z eurofondů falšovala údaje

Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé oficiálně potvrdilo, že Evropský úřad pro boj proti podvodům vyšetřuje údajné podvody české Hospodářské komory. Na podezření, že komora falšovala údaje, aby se dostala k evropským penězům, upozornil Radiožurnál minulý týden. Hospodářská komora ale stále popírá, že by se dopustila podvodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospodářská komora | Foto: Marián Vojtek

Hospodářská komora podle Evropského úřadu pro boj proti podvodům například zfalšovala čestná prohlášení a životopisy pěti lidí, o kterých tvrdila, že pro ni budou jako odborníci na eurofondy pracovat. Jednalo se o projekt na kontrolu čerpání peněz z Operačního programu Podnikání a inovace.

Hospodářská komora na svém webu uvedla, že plnění veřejné zakázky řádně splnila. Navíc podléhala kontrole ministerstva průmyslu a obchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Beneš

„V průběhu plnění zakázky dodávala komora experty například na účetnictví, stavebnictví a podobně. Ti poskytovali součinnost pracovníkům ministerstva průmyslu a obchodu při kontrole fyzické realizace. Kontroly byly vedeny pracovníky ministerstva. Z tohoto důvodu odmítáme zpochybňování kontrol z hlediska jejich dostatečné nezávislosti a možného střetu zájmů,“ říká Filip Matys z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Česku hrozí pokuta ze strany Evropské unie ve výši několika stovek milionů korun. Evropský úřad už předal výsledky vyšetřování i Nejvyššímu státnímu zastupitelství. To předalo dokumenty Městskému zastupitelství v Praze.

„Byl vydán příkaz k prověření skutkových okolností popsaných v trestním oznámení úřadu OLAF, zakládajících důvodné podezření ze spáchání trestných činů,“ vysvětluje mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Hospodářská komora ČR se dostala k penězům z evropských fondů falšováním údajů, tvrdí EU

Číst článek

Hospodářská komora popírá, že by se dopustila podvodu. Prezident komory Petr Kužel se odmítl vyjádřit.

Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrzuje, že komora stanovená pravidla neporušila. Experti, které komora vybrala pro kontroly konkrétních zakázek, totiž pracovali pod vedením některého z pracovníků ministerstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel odboru koordinace strukturálních fondů ministerstva průmyslu Břetislav Grégr potvrdil, že Hospodářská komora žádná pravidla neporušila

„To, co se děje, se v žádném případě nedotýká podnikatelů, kteří předkládají žádosti o platby, nebo dokonce podnikatelů, kteří se hlásí do nových výzev,“ ujistil ředitel odboru koordinace strukturálních fondů ministerstva Břetislav Grégr.

Grégr ale nevyloučil, že by Česko mohlo dostat od Evroské komise určité sankce.

„Případná finanční korekce by mohla být udělena ze strany Evropské komise. EK určité podmínky stanovila a my jsme na to reagovali už v říjnu loňského roku," dodal Grégr s tím, že po schůzce zástupců ministerstev a komise minulý čtvrtek teď čekají na další postup Bruselu.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme