Hospodářské a Lidové noviny informují o zdražení hypoték

Zvýšení sazeb ČNB - to je důvod, proč některé banky začaly zdražovat hypoteční úvěry. Podrobnosti přinášejí Hospodářské a Lidové noviny. Právo píše o náhradách za orgány, o které člověk může přijít: například odškodnění za ledvinu je 48 000 Kč. Začíná být jasné, pro koho získal firmu OKD finančník Zdeněk Bakala, zjistila Mladá fronta Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Maximálně 240 000 korun může český soud podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí přiřknout občanovi, který přišel o ruku nebo o nohu a nyní se s viníkem nehody či úrazu soudí o odškodnění. Jak dále uvádí dnešní Právo, finanční náhrada za ledvinu je jen 48 000 a pokud žena přijde o nenarozené dítě - může dostat pouhých 36 000 korun. Roli hraje i věk: zatímco žena, které je méně než 45 let a přijde o oba prsy, dostane 144 000 korun, pokud je starší, tak jen 84 000.

Podle prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy ustanovení občanského zákoníku, které soudce zavazuje, aby se touto vyhláškou řídili, je protiústavní. Obrátil se proto včera na Ústavní soud s návrhem, aby inkriminovaný paragraf zákoníku i vyhlášku zrušil.

Pro velké nadnárodní společnosti se vyplácí přestěhovat servisní centra do Česka. V tomto ohledu jsme třetí nejúspěšnější zemí na světě - hned za Indií a za Čínou, upozorňují dnešní Hospodářské noviny. Firmy podle deníku k nám lákají 3 faktory: sousedství západní Evropy, stabilita ekonomiky a nízké náklady práce. První investicí tohoto druhu bylo servisní centrum IBM v Brně v roce 2000. Od té doby zahraniční firmy investovaly do call center a technologických středisek v zemi téměř 8 miliard korun.

Začíná být jasné, pro koho získal firmu OKD finančník Zdeněk Bakala. Jak uvádí dnešní Mladá fronta Dnes, pětinu Ostravsko-karvinských dolů prodal dvěma obřím americkým společnostem, investujícím do energetiky. Kolik za 19 procentní podíl zaplatily, je ale obestřeno tajemstvím.

List uklidňuje, že Ostravsko se nových investorů nemusí bát. Naopak! Cituje v té souvislosti výkonného ředitele společnosti First Reserve Thomase Sikorsiho, v jehož očích jsou slezské doly vynikající platformou pro další investice a rozvoj v rámci regionu. Mladá fronta Dnes připomíná, že ceny uhlí rostou, doly mají zisky a hodnota podniku roste. Vláda ho zprivatizovala za pouhé 4 miliardy korun. Nyní je jeho hodnota několikanásobná.

Státní rozpočet podle dnešního Práva počítá na příští rok se šestnácti milióny korun na nezbytné opravy Svatovítské katedrály na Pražském hradě. A to bez hledu na to, jak dopadne odvolání státu proti verdiktu obvodního soudu, který chrám přiřkl katolické církvi.

Právo zjistilo, že zmíněné číslo obsahuje návrh rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky, který včera doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Podle šéfa kanceláře Jiřího Weigla nebyl důvod předpokládat rozhodnutí soudu a na vydání katedrály se připravovat.

Velmi populární mezi německými pohřebními službami se stala vesnička Hrušovany u Chomutova. Jak uvádějí dnešní Lidové noviny, stále více Němců si vybírá pro zpopelnění příbuzných její nevšedně vyhlížející krematorium, které získalo i ocenění Stavba roku. Díky pohřební turistice teď prosperuje celá obec, pochvalují si místní.

A Němci jsou přímo nadšeni - podle Lidových novin váží do Hrušovan cestu třeba až z Berlína. Nejen kvůli nízkým cenám, ale také proto, že mohou zpopelněného nebožtíka nechat rozptýlit třeba z balónu. To by v Německu nebylo možné: od dob Adolfa Hitlera tam totiž platí nařízení, že popel musí zůstat na hřbitově.

Některé banky už začaly zdražovat hypotéční úvěry, informují dnešní Hospodářské a Lidové noviny. Důvodem je zvýšení sazeb České národní banky z minulého týdne o čtvrt procentního bodu. Nejčastěji využívané hypotéky banky zdražují podle Hospodářských novin dokonce o víc, než vzrostly sazby centrální banky.

Hypotéky jsou od úterka dražší u HVB Bank a Živnobanky, ve středu zvedla úroky také Raiffeisenbank. O zdražení uvažují ČSOB a Česká spořitelna, která o změnách hodlá informovat příští týden. Hypoteční banka zvedne cenu půjčky na bydlení zřejmě do konce měsíce. Současné zvýšení úroků bude pro většinu nových majitelů hypoték dost citelné. Například u milionové hypotéky se splatností na dvacet let se měsíční splátka může zvýšit až o pět set korun, uvádějí noviny.

Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme