Hospodářské noviny: Banky číhají na zadlužené klienty

Všechny celostátní deníky se věnují včerejšímu hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě premiéra Mirka Topolánka. Banky v Česku podle Hospodářských novin mění taktiku: teď se chtějí zaměřit na lidi, kteří nestíhají splácet úvěry. Veterináři se znovu připravují na ptačí chřipku, informuje Mladá fronta Dnes. Právo zjistilo, kolik motoristů přišlo o řidičský průkaz za tři měsíce od zavedení nových pravidel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Titulní stránky věnovaly všechny deníky událostem ve Sněmovně, kde vláda Mirka Topolánka nezískala důvěru. Deník Právo a Mladá fronta Dnes píší, že jeden ze tří lidovců, kteří Topolánkově kabinetu nedali svůj hlas, Libor Ambrozek, nevyloučil za určitých okolností podporu případnému kabinetu ČSSD. K takovému kroku by se ale podle něj musela rozhodnout jeho strana, což ale podle deníku není příliš pravděpodobné.

Lidovým novinám šéfka poslanců KDU-ČSL Vlasta Parkanová řekla, že nejednotnost hlasování lidoveckých členů Sněmovny je předností. Svědčí o tom, že strana nikomu nic nediktuje a že každý poslanec se může svobodně rozhodnout, jak bude hlasovat. V listu také podotkla, že červené světýlko na kameře při přímém televizním přenosu je velké lákadlo i pro poslance, kteří v obdobných situacích jindy zpravidla mlčí.

Banky se dosud přetahovaly o to, jak přesvědčit lidi, aby si vzali úvěr právě u nich. Hospodářské noviny konstatují, že finanční domy nyní mění taktiku. Chtějí se zaměřit na ty, kteří už úvěry mají, ale nestíhají je splácet. Banka klientovi nabídne, že sloučí jeho splátky do jedné a rozložením na delší dobu sníží jeho měsíční výdaje. Výhodnější jsou také úroky. Tato služba je výhodná především pro lidi, kteří mají velké množství úvěrů - přes kreditní karty až po dluhy splátkovým firmám.

Jako první představila službu refinancování úvěrů v Česku malá banka Bawag. Na klienty velkých finančních domů podle Hospodářských novin nyní zaútočí těžší kalibr - GE Money Bank. Na rozdíl od řady českých bank, které jsou schopny sloučit svým zákazníkům některé typy půjček do jediné na požádání, jako to dělá například ČSOB či HVB Bank, GE Money, na to půjde opačně. Začne tento produkt aktivně nabízet a ostatním bankám zákazníky přetahovat. Americký způsob marketingu ale dominantním ústavům přece jen dělá starosti. Ohrožuje totiž jejich stálé zákazníky.

Ptačí chřipka znovu hrozí. Mladá fronta Dnes vysvětluje, že se začátkem podzimu se divocí ptáci dali do pohybu a s nimi i smrtící virus. Čeští veterináři opět chystají nařízení pro chovatele drůbeže, úřady shromažďují zásoby určitých léků pro případ, že by vypukla epidemie i mezi lidmi. Dosavadní zásoby antivirotik pokrývají necelých 13 procent populace. Zdravotníci se snaží, aby byly léky pro pětinu obyvatel. To by mohlo nastat v příštím roce.

Za tři měsíce platnosti nového silničního zákona přišlo o řidičský průkaz téměř 36 tisíc motoristů. Ze statistik ministerstva dopravy čerpal deník Právo. Řidičský průkaz byl motoristům odebrán za hrubé porušení předpisů. Deset lidí se už stačilo vybodovat - tedy nashromáždit maximální počet 12 bodů. Nejvíce zákazů řízení motorových vozidel eviduje Moravskoslezský kraj. Dopravní specialisté to vysvětlují tím, že se v této oblasti více pije alkohol. Za Moravany následují v zákazu řízení Ústecký a Středočeský kraj.

Výdaje za léky se v Česku rok od roku zvyšují. Zatímco ještě v roce 2002 Češi za léky utratili 45,5 miliardy korun, loni už to bylo bezmála 58 miliard. Jak píší Hospodářské noviny, dvě třetiny výdajů za léky dlouhodobě tvoří platby ze zdravotního pojištění. Loni tak zdravotní pojišťovny z pojistného vybraného od občanů utratily za léky skoro 37 miliard korun.

Důvodů, proč dochází každý rok ke zvyšování výdajů na léky, je hned několik. Hospodářské noviny vypočítávají, že tím prvním je, že lidé stále častěji užívají novější a účinnější léky - většinou mnohem dražší než ty staré. Druhým důvodem je vstup nových léků na trh. Zatímco dříve na některou nemoc většinou zemřeli, dnes - s účinnými léky - žijí dál a spotřeba nového drahého léku je tak samozřejmě větší.

Třetím faktorem zvýšení výdajů na léky je prosté každoroční zdražení. Meziročně tvoří jen několik procent. V zemích západní Evropy se každoroční růst výdajů na léky pohybuje mezi šesti až deseti procenty. Česko se tak v mezinárodním srovnání nijak zvlášť nevymyká.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme