Hospodářské noviny: firmy z Agrofertu platily Čapímu hnízdu za reklamu. Tvořila až 90 procent obratu farmy

Čapí hnízdo mohlo díky reklamě pomáhat Agrofertu ušetřit na daních. Uvádí to Hospodářské noviny. Podle zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF objednávaly firmy z Agrofertu u farmy reklamu za desítky milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Například v roce 2010 tvořily 91 procent z celkového obratu Čapího hnízda právě platby za reklamu od Agrofertu. Tyto peníze v podstatě zpětně zafinancovaly výstavbu Čapího hnízda. Farma díky nim mohla hradit splátky úvěrů za 455 milionů korun, ze kterých se areál budoval.

Kdo ve skutečnosti vlastnil Čapí hnízdo? 'Kdybyste mě zastřelil, nevím,' říká exšéf farmy

Číst článek

Naúčtované výdaje za reklamu také zvýšily společnostem z holdingu náklady, a ty pak nemusely platit tak vysoké daně z příjmů, vysvětlují Hospodářské noviny.

Holding Agrofert investoval v podstatě do svého - farma Čapí hnízdo se v roce 2013 po více než pěti letech vrátila zpátky do jeho majetkové struktury. Deník také upozorňuje, že by měl finanční úřad prověřit, jestli firmy Agrofertu opravdu získaly reklamu v hodnotě desítek milionů korun a nepřelévaly jen peníze do zadluženého Čapího hnízda. Finanční správa odmítá říct, jestli reklamní smlouvy v Čapím hnízdě kontrolovala.

Mluvčí Agrofertu se odmítl k reklamním smlouvám vyjádřit, odkázal na policejní vyšetřování. Bez komentáře nechal celou věc i Babiš. "Nevím, co na to má premiér odpovídat, když je firma ve svěřenském fondu," uvedl deníku Babišův mluvčí Vladimír Vořechovský.

Rekonstrukce farmy byla ukončena v roce 2010. Není jasné, jaký typ reklamy společnost prodávala. „Je to určitě divné a napovídalo by to třeba tomu, že klientům Čapího hnízda se vystavovaly faktury za fiktivní reklamní služby,“ uvedl prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace Pavel Vrabec.

A obdobné zjištění přinesla i Mladá fronta Dnes, deník ze svěřenského fondu Andreje Babiše. „Policie v kauze Čapího hnízda zajímá, proč tam firmy Agrofertu poslaly 300 milionů za reklamu. Bez nich by se farma nepostavila,“ píše deník.

OLAF konstatoval, že zástupci Čapího hnízda při žádosti o dotaci zatajili některé informace. Českou justici upozornil na možné spáchání trestných činů. Ve stejné věci už Babiše a dalších deset lidí vyšetřuje policie. Šéfa hnutí ANO a jeho prvního místopředsedu Jaroslava Faltýnka však před trestním stíháním stále chrání poslanecká imunita.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme