Hospodářské noviny: Trestní zákoník Sněmovnou asi neprojde

Nový trestní zákoník Poslaneckou sněmovnou zřejmě neprojde, zjistily Hospodářské noviny. Důvodem je chybějící paragraf o tunelování. Mladá fronta Dnes se zabývá případem československých pohraničníků z roku 1978. Podle listu střelbou zabránili bratrancům Barešovým unést autobus do Německa - soudit je ale za to nikdo nebude. Právo píše o tom, že neukáznění řidiči stále častěji parkují na místech pro invalidy. Některé jihočeské obce se chtějí stát městysy, informují Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Šance na přijetí nového trestního zákoníku se tenčí. Postoj poslanců, jak píšou Hospodářské noviny, nasvědčuje tomu, že nový kodex, který Sněmovně vrátil Senát a který má být na programu zítra, dolní komorou Parlamentu neprojde. Podle spoluautora zákoníku, soudce Nejvyššího soudu Pavla Šámala, by bylo katastrofou, kdyby norma nebyla přijata jen kvůli chybějícímu paragrafu týkajícího se tunelování.

Podle Šámala jde o paragraf, podle kterého se k soudu ročně dostane sotva deset lidí. Zákoník jako takový se přitom týká statisíců lidí. Kromě sporného paragrafu totiž například také snižuje věkovou hranici trestní odpovědnosti mladistvých nebo liberalizuje pravidla pro držení drog. Sociální demokraté ale nadále trvají, že zákoník jejich podporu dostane pouze v případě, že se v něm paragraf proti tunelování objeví. Ministr spravedlnosti Pavel Němec se ho proto pokusí prosadit v rámci druhého čtení zákona o insolvenci, upozorňují Hospodářské noviny.

Případ šesti pohraničníků, kteří v roce 1978 střelbou zabránili bratrancům Barešovým unést autobus do Německa, nepůjde před soud. Podle Mladé fronty Dnes to měl být jeden z největších procesů s bývalými pohraničníky a v historii Česka. Plzeňský krajský soud ale rozhodl, že veřejné líčení se kvůli promlčení vůbec konat nebude.

Soudce Zdeněk Jaroš to zdůvodnil tím, že společně s kolegy dospěli k názoru, že trestná činnost obžalovaných je promlčená. Před soud se mělo postavit šest důstojníků bývalé pohraniční stráže včetně tehdejšího nejvyššího velitele Františka Šádka. Obžalováni byli ze zneužití pravomoci veřejného činitele, neboť prý nařídili střelbu na unesený autobus. Bratranci Barešovi se v něm v květnu 1978 pokoušeli ujet přes železnou oponu do západního Německa. Rozhodnutí soudu je sice pravomocné, ale není vyloučeno, že nejvyšší státní zastupitelství případ pošle k Nejvyššímu soudu, píše Mladá fronta Dnes.

V Česku stále roste počet případů zneužívání parkovacích míst určených invalidům. Jen v Praze od roku 1997 takových případů přibylo o víc jak 20 tisíc. Loni bylo podle údajů, které zveřejnil deník Právo, evidováno téměř 25 tisíc případů tohoto charakteru.

Ti, kteří parkují na vyhrazeném stání pro invalidy, se vystavují riziku pokuty až pět tisíc korun. Přitom výše běžné pokuty může být být maximálně tisícovka. Porušení zákazu parkování na místě vyhrazeném pro tělesně postižené je totiž upraveno speciálním předpisem. Nejčastěji k jeho porušování dochází na parkovištích velkých nákupních center, uzavírá deník Právo.

Jihočeské malé obce už nebaví být pouze vesnicemi. Téměř čtyřicet z nich chce využít nového zákona a stát se městysy, i když jim nový status žádné hmatatelné výhody nepřinese. Lidové noviny ale zdůrazňují shodu jihočeských starostů - jde hlavně o prestiž.

Přetvoření vesnic na městysy s sebou nese administrativní změny. Největší z nich bude přejmenování obecního úřadu na Úřad městysu. Náklady na změnu by měly dosáhnout maximálně desítek tisíc korun. A které obce by rády získaly titul městys? Například Bernartice na Písecku, Lhenice na Prachaticku nebo Čestice na Strakonicku.

Titul městys se pro malá města přestal používat po nástupu KSČ k moci roku 1948. Zákon ho sice nikdy nezrušil, postupně se na něj ale zapomnělo. Existoval přitom už od 13. století, kdy ho větším obcím uděloval panovník, připomínají Lidové noviny.

Ondřej Černý, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme