Hospodářské noviny tvrdí, že Češi mají rádi luxus

Fakultní nemocnice budou muset na svých internetových stránkách zveřejnit, jak léčí. Podle Mladé fronty Dnes se lidé například dozvědí, kolik pacientů se u nich nakazí infekcí. Lidé z Česka se rádi obklopují luxusem. Hospodářské noviny napsaly, že se zvyšuje zájem nejen o dražší spotřebiče, ale i oblečení a obuv. Lidové noviny zjistily, že mezi oceněnými, kteří zítra převezmou od prezidenta republiky státní vyznamenání, bude také hrdina z bojů na východní frontě Josef Buršík. Ten získal i vyznamenání Hrdina Sovětského svazu. O víkendu se změní letní čas na zimní. Právo však konstatuje, že neexistuje žádná vědecká studie, která by prokázala, co kladného to přináší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Lidé v Česku se konečně dozvědí, jak nemocnice léčí. Mladá fronta Dnes píše, že nejpozději od 1. prosince budou muset všechny fakultní nemocnice v zemi na svých internetových stránkách zveřejnit, kolik lidí v nich umírá nebo kolik pacientů se u nich nakazí infekcí. Informovat budou třeba i o tom, jak často tam nastávají pooperační komplikace. Nutí je k tomu první náměstek ministerstva zdravotnictví David Rath. Nemocnice se tomu léta úspěšně bránily.

Potíž je, že fakultních nemocnic je v Česku jen jedenáct. Zbývajících 160 nespravuje stát, takže jim ani nemůže nařídit zveřejňování údajů. I to se však může brzy změnit. V Poslanecké sněmovně leží zákon, který by zveřejnění dat o kvalitě léčby nařídil zdravotním pojišťovnám, píše Mladá fronta Dnes.

Kožené křeslo za 160 tisíc korun, židle za 20 tisíc, zdá se vám to přehnané? Ale vůbec ne! Hospodářské noviny konstatují, že Češi mají víc peněz a také je víc utrácejí. Podle prodejců přibývá lidí, kteří se rádi obklopují luxusem a neváhají za něj zaplatit. Právě s pořízením věcí, které nejsou nutné k životu, si většinou lidé spojují růst životní úrovně.

Zvyšuje se i zájem o dražší spotřebiče, ale i oblečení a obuv. Podle obchodníků se dražší značkové zboží naučili nakupovat už i starší lidé nad šedesát let. V krajích, kde je vysoká nezaměstnanost a nízké příjmy, je ale o dražší a luxusnější menší zájem. Hospodářské noviny doplňují, že životní úroveň se nedá měřit jen podle toho, kolik lidé utratí v obchodech. Její kvalita závisí mimo jiné na životním prostředí, dopravní infrastruktuře, dostupnosti a kvalitě zdravotní péče, vzdělání nebo kultury.

Během zítřejších oslav vzniku Československa bude prezident Václav Klaus předávat na Hradě vyznamenání. Mezi oceněnými by podle zdroje Lidových novin neměl s největší pravděpodobností chybět nedávno zemřelý světoznámý vědec Jaroslav Koutecký a hrdina z bojů na východní frontě Josef Buršík. Právě on je jedním z několika málo Čechů, kteří dostali nejvyšší sovětské vyznamenání - Hrdina Sovětského svazu.

Buršík utekl v roce 1939 před nacisty do Polska a později do SSSR. V čele tankové jednotky bojoval u Kyjeva i v krvavé bitvě na Dukle. V roce 1949 Buršíka zatkla StB, protože spolupracoval se sociální demokracií. Dostal 14 let za velezradu. Po několika měsících se mu podařilo utéct do Anglie, kde před třemi lety zemřel. Lidové noviny doplňují, že kromě Kouteckého a Buršíka na veřejnost proniklo dalších sedm jmen osobností, které by Klaus měl zítra ocenit.

O víkendu skončí letní čas - připomíná dnešní Právo. V českých zemích byl zaveden poprvé v letech 1915 a 1916. Vrátil se v roce 1940 a trval následujících devět let. Potřetí si lidé začali posouvat hodinky v roce 1979. Letní čas trval šest měsíců. Od roku 1996 Češi srovnali svůj čas se zvyklostmi Evropské unie, takže letní čas trvá sedm měsíců a zimní jen pět.

O význam letního času se přou odborníci i laici. Odborníci poukazují na úsporu elektřiny. Laici tvrdí, že letní a zimní čas je nesmysl a nic se neušetří. Vadou na kráse podle deníku Právo je, že neexistuje žádná vědecká studie, která by přesvědčivě prokázala, co lidem přináší, jestli je užitečný a jaké má ekonomické výhody.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme