Hospodářské noviny: Zájem o domény .eu je velký

Mladá fronta Dnes zjistila, že ředitelka Okresního státního zastupitelství v Domažlicích Helena Raková měla doma odposlech. Jak píší Lidové noviny, Ministerstvo školství žádá vládu o stovky miliónů korun na stavbu dětských ústavů. Už za necelý měsíc začnou fungovat internetové adresy, které končí příponou .eu. Podle Hospodářských novin na registraci čekají tisíce podnikatelů z Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Šéfka Okresního státního zastupitelství v Domažlicích Helena Raková měla ve svém domě funkční odposlech. Štěnici ukrytou v elektrické zásuvce u televize odhalil už před dvěma lety její syn. Zařízení fungovalo na principu radiových vln a syn zachytil ve svém autorádiu rozhovor rodičů. Jak konstatuje deník Právo, policii se ale dodnes nepodařilo vypátrat pachatele a ani motiv činu. Stejně tak zůstane nevyjasněné, jak dlouho bylo zařízení v domě v provozu. Kriminalisté případ odložili, ale pokud se objeví nové skutečnosti, začnou na něm znovu pracovat.

Ministerstvo školství žádá vládu o 400 miliónů korun na stavbu nových dětských ústavů. Další domy pro odebrané děti budují města. Podle Lidových novin se musejí stavět, místa pro děti nejsou. Dohromady nyní žije v ústavech 20 tisíc dětí. Obsadili jsme tak 32. místo na světě a za vysoký počet odebíraných dětí a zastaralý systém náhradní péče jsme už loni sklidili kritiku Výboru pro práva dítěte OSN.

Stát ale s přijetím opatření váhá, jak píší dále Lidové noviny. Například počet pěstounských rodin se od roku 1993 nezvýšil - jsou jich necelé čtyři tisíce. Ministerstvo školství - odpovědné za ústavní péči o děti - se ale brání, že přibývající dětské domovy neznamenají větší počet odebíraných dětí. Nové nařízení z roku 2002 totiž od domovů žádá skupinky po maximálně osmi dětech pro jednoho vychovatele, a na to zastaralé ústavy nemají kapacity.

Hospodářské noviny rozebírají zveřejněná čísla o říjnové nezaměstnanosti. Ani říjnové zlepšení neznamená zásadní obrat k lepším časům. V zimě vždy práce ubude, protože končí příležitosti v sezónních oborech - v zemědělství, stavebnictví a turistice. Zároveň se podle deníku výrazně mění tuzemská ekonomika, což připraví v příštích měsících a letech o místa tisíce lidí. Nejvíce ohrožení jsou pracovníci na nižších postech ve vedení a administrativě. Například na bankovních přepážkách ubývají zaměstnanci už několik let - stále více klientů totiž obsluhuje účty přes mobilní telefon nebo internet.

Tisíce českých podnikatelů stojí ve virtuální frontě na nové internetové adresy .eu. Jak dodávají Hospodářské noviny, tato internetová doména začne fungovat za necelý měsíc, ale už teď si je možné nové adresy předběžně zaregistrovat. Zájem je veliký. Během prvních 12 měsíců si o novou internetovou doménu zažádá celkem 500 tisíc až jeden milión subjektů. V Česku žádá zatím jedenáct tisíc lidí. Podniky a státní instituce, které se zúčastnily předregistrace, budou ale muset za úspěšné dokončení žádosti zaplatit nemalé administrativní poplatky. Získání jedné evropské internetové adresy v první fázi by je mohlo stát více než tři tisíce korun.

Mladá fronta Dnes prověřuje kvalitu letošního vína. Ročník 2005 nebude podle vinařů žádná sláva. Vinohradníkům také vadilo, že spadla výkupní cena hroznů - to proto, že hrozny neměly dost cukrů, které o ceně spolurozhodují. Běžná vína budou proto kvůli počasí průměrná. O přívlastkových rozhodne umění vinaře. Kdo nepočkal se sklizní až po říjnovém slunci, bude mít hodně práce vyrobit dobré víno. Letošní vína by si ale mohla najít místo v archivech. Pár let uležení by jim mohlo podle vinařů pomoci - buď v privátních archivech nebo ve sklepě se stálou teplotou a vlhkostí.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme