Hospodářský výbor Senátu souhlasí s růstem platů politiků o tři procenta

Hospodářský výbor doporučil senátorům schválit návrh, který zvyšuje platy ústavních činitelů o necelá tři procenta. Celý Senát o zákonu rozhodne ve čtvrtek. Ve hře je i varianta, že se Senát návrhem odmítne zabývat, a tím ho automaticky pošle prezidentovi k podpisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ustavující schůze Senátu, volba předsedy Senátu | Foto: Filip Jandourek

Podle předsedy senátního hospodářského výboru Jana Hajdy z ČSSD si nárůst o necelá tři procenta může česká ekonomika dovolit.

„Všichni jsme se shodli na tom, že ta necelá tři procenta nárůstu jsou v současné ekonomické situaci přijatelná pro obhajobu platů poslanců a senátorů. Ale rozhodující, co vidí náš výbor, je to, že se přijala koncepční metoda automatického zvyšování ve vztahu k životní úrovni v tomto státě,“ řekl Hajda.

Někteří senátoři ale mají výhrady ke způsobu, jakým o platech rozhodovala Poslanecká sněmovna. Ta nakonec vybírala z několika návrhů na růst v rozmezí od nuly do víc než 14 procent.

ODS se podle místopředsedkyně hospodářského výboru Senátu Veroniky Vrecionové od začátku klonila k původní dohodě na růst platů o skoro 14 a půl procenta.

„Občanská demokratická strana držela tu původní dohodu. Je velká škoda, že potom kolem toho vypukla ta populistická vlna, kdy se jednotliví politici předháněli, a myslím si, že celá tato diskuse velmi ublížila,“ poznamenala Vrecionová.

Pokud by zákon nezačal od ledna platit, stouply by dosud zmrazené platy politiků o 26 procent.

Platy poslanců a senátorů | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme