Hospodářský výbor Senátu souhlasí s růstem platů politiků o tři procenta

Hospodářský výbor doporučil senátorům schválit návrh, který zvyšuje platy ústavních činitelů o necelá tři procenta. Celý Senát o zákonu rozhodne ve čtvrtek. Ve hře je i varianta, že se Senát návrhem odmítne zabývat, a tím ho automaticky pošle prezidentovi k podpisu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ustavující schůze Senátu, volba předsedy Senátu

Ustavující schůze Senátu, volba předsedy Senátu | Foto: Filip Jandourek

Podle předsedy senátního hospodářského výboru Jana Hajdy z ČSSD si nárůst o necelá tři procenta může česká ekonomika dovolit.

„Všichni jsme se shodli na tom, že ta necelá tři procenta nárůstu jsou v současné ekonomické situaci přijatelná pro obhajobu platů poslanců a senátorů. Ale rozhodující, co vidí náš výbor, je to, že se přijala koncepční metoda automatického zvyšování ve vztahu k životní úrovni v tomto státě,“ řekl Hajda.

Někteří senátoři ale mají výhrady ke způsobu, jakým o platech rozhodovala Poslanecká sněmovna. Ta nakonec vybírala z několika návrhů na růst v rozmezí od nuly do víc než 14 procent.

ODS se podle místopředsedkyně hospodářského výboru Senátu Veroniky Vrecionové od začátku klonila k původní dohodě na růst platů o skoro 14 a půl procenta.

„Občanská demokratická strana držela tu původní dohodu. Je velká škoda, že potom kolem toho vypukla ta populistická vlna, kdy se jednotliví politici předháněli, a myslím si, že celá tato diskuse velmi ublížila,“ poznamenala Vrecionová.

Pokud by zákon nezačal od ledna platit, stouply by dosud zmrazené platy politiků o 26 procent.

Platy poslanců a senátorů | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme