Hostinští mají strach ze zákazu kouření. Zákazníci budou utíkat bez placení, obávají se

Za dva týdny budou všechny restaurace nekuřácké. Ve středu 31. května totiž začne platit takzvaný protikuřácký zákon. Cigaretový kouř zmizí i z nekrytých zastávek hromadné dopravy nebo třeba zoologických zahrad. Restauratéři se ale zákazu kouření obávají. Mají strach třeba i z toho, že jim zákazníci, kteří si půjdou zapálit před podnik, utečou bez placení. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků nesouhlasí se zákazem kouření víc než polovina menších pohostinských zařízení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření, cigarety (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Vychutnávat cigaretu v restauracích budou moci kuřáci už jen dva týdny. Provoznímu z kavárny v centru Prahy to ale příliš nevadí, přestože většina jeho zákazníků jsou právě kuřáci a denně vyhodí okolo pěti set nedopalků. Na zákaz kouření je kavárna podle provozního Tomáše připravena.

„Nakoupili jsme dva velké popelníky, které dáme buď na zahrádku, nebo před naši kavárnu," vysvětluje pro Radiožurnál Tomáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostinští se obávají zákazu kouření. Zákazníci budou utíkat bez placení, obávají se. Téma pro Barboru Kladivovou

V létě si milovníci cigaret budou moct ještě zapálit na zahrádce. Zima pak bude pro provozovatele kaváren, restaurací a hospod znamenat větší zkoušku. Aby podnapilí hosté nestáli na ulici, přemýšlí provozní Tomáš o zastřešení alespoň části zahrádky ve vnitrobloku.

„Stálo by to alespoň sto tisíc, aby to k něčemu bylo. Přemýšleli jsme také, že bychom jim udělali takový ten tepelný hřib, který jede na tepelnou bombu, ale je to samozřejmě náklad 400 až 500 na dva dny," vyjmenovává provozní pražské kavárny.

Servírka Světlana z restaurace nad pražským Václavským náměstím roznese s kolegyněmi i dvě stovky obědů denně. Víc než polovina hostů jsou kuřáci, a tak večer vedle obsluhování hlavně mění popelníky. Zákaz kouření jí nevadí, strach má ale z toho, že budou lidé utíkat bez placení.

Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu zrušit zákaz kouření v hospodách

Číst článek

„Lidé budou chodit ven, budeme mít víc starostí s hlídáním, jestli neutečou, kdo šel ven a kdo nezaplatil," přibližuje pro Radiožurnál.

Dalším problémem, které podniky řeší je, jak vyhradit místo pro kuřáky na ulici. Podle Asociace hotelů a restaurací musí mít takzvaný zábor, za který ale musí platit.

„Ne všechna města k tomu přistupují příliš vstřícně. Právě v Praze máme informace, že pokud bude chtít provozovatel restaurace zřídit zábor v centru města, což v našem případě znamená platbu asi 100 korun za den a za metr čtvereční," vysvětluje prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Policie žádné rozsáhlé kontroly neplánují

Zákazu kouření od 31. května se podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků bojí hlavně menší podnikatelé v pohostinství.

„Na 55 procent těchto provozoven nesouhlasí s protikuřáckým zákonem. Přibližně třetina ze všech provozoven této velikosti očekává, že dojde ke snížení tržeb," říká Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Kouření, zákaz kouření, cigarety (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Jestli hospody, kavárny, restaurace nebo třeba pivnice dodržují zákon o zákazu kouření, bude kontrolovat obecní nebo státní policie a ministerstvo zdravotnictví. Strážníci vyrazí do hospod třeba při běžných pochůzkách.

„Strážníci v rámci výkonu své služby, třeba při řešení parkování, mohou provést i kontrolu provozovny, zdali tam dochází k dodržování právních předpisů souvisejících s kouřením," potvrzuje pro Radiožurnál mluvčí městské policie v Praze Jan Čihák.

Policisté ale zatím žádné rozsáhlé kontrolní akce neplánují. Pohostinství tak budou kontrolovat hlavně na základě oznámení. „Jakékoliv oznámení o porušení zákona policisté standardně prověří a budou ho na místě řešit. Přestupky budou podle zákona primárně oznamovat příslušnému správnímu orgánu," doplňuje mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Porušení zákazu tak bude řešit například městský úřad. Kuřáka v restauraci ale může pokutovat rovnou na místě i policie, a to až do výše pěti tisíc korun.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme