Bezmála 200 hasičů z 39 jednotek: požár v Hostivaři je pod kontrolou, zásah pokračuje

Úterní požár haly v Hostivaři způsobil podle předběžného odhadu vyšetřovatelů škodu 45 milionů korun. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, uvedla ve středu v tiskové zprávě mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Velitel hasičů ráno zrušil zákaz větrání a vycházení, který platil v okolí od úterního odpoledne.

Praha (Aktualizováno: 9:06 9. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé na místě požáru v Hostivaři. | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Požár vypukl v úterý kolem 13.00, hasičům se oheň podařilo dostat pod kontrolu po 12 hodinách. Ve středu ráno jsou podle informací mluvčího pražských hasičů Martina Kavky na místě tři jednotky, které dohašují skrytá ohniska a rozebírají trosky a ohořelé zbytky materiálu. Podle jeho odhadu budou hasiči na místě do středečního odpoledne.

„Bylo tady velké množství materiálu. Musíme to opravdu pečlivě rozebrat, aby nedošlo k rozhoření,“ dodal Kavka. Podle něho na místě pak zůstane jedna jednotka v záloze. Místo podle něj stále zůstane uzavřeno kvůli vyšetřování.

„Jakmile to situace dovolí a hasiči předají požářiště policii, vyrazí na místo vyšetřovatelé, kteří budou v součinnosti s hasiči, kolegy z Kriminalistického ústavu Praha a dalšími odborníky provádět ohledání místa požáru a odborná znalecká zkoumání. Ta jsou zcela zásadní pro stanovení jednotlivých vyšetřovacích verzí a objasnění příčiny požáru,“ uvedla Zoulová.

Podle úterních informací hasičů v hořící hale kolem 14.00 něco vybouchlo, zřejmě šlo o tlakové lahve. V hale byl nejspíš uskladněn molitan nebo pneumatiky. Halu v ulici U Továren si podle Kavky pronajímalo několik firem. Podle registru ekonomických subjektů má na této adrese sídlo deset firem.

Velká poklona hasičům

Celkem u požáru zasahovalo 39 jednotek z Prahy a pět jednotek ze Středočeského kraje, průběžně se u něj vystřídalo bezmála 200 hasičů. Na pomoc jim byl vyslán také vrtulník, který oheň hasil pomocí speciálního vaku na vodu. Nasazena byla také chemická laboratoř z Kamenice a speciální robot na hašení uvnitř haly.

„Pražským hasičům nelze než vyseknout velkou poklonu. Zasloužili se nejenom o zdolání požáru, ale v první řadě učinili vše proto, aby nedošlo k ohrožení obyvatel této městské části. Přitom se vlastními silami museli vypořádat s nedostatkem vody v okolí, když zkolabovala hydrantová síť,“ uvedl pražský radní Libor Hadrava a ocenil také policisty a záchranáře. V okolí požáru byl zpočátku nedostatek vody v hydrantech, Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto zvýšily její tlak v potrubí.

V kouři hasiči v úterý zjistili jedovaté zplodiny a vyhlásili nejvyšší možný čtvrtý stupeň poplachu. Obyvatelé Hostivaře a přilehlých částí byli mluvícími sirénami v úterý odpoledne a večer preventivně vyzýváni, aby neotevírali okna a nevycházeli. Nejhorší situace podle série měření byla mezi 15.00 a 16.00.

Nejvyšší koncentrace zplodin byla nad místem požáru, šířila se ale i do Záběhlic, Vršovic, Chodova a Nuslí. Na požár a jeho likvidaci se přesto přišly podívat stovky lidí. Zákaz větrání a vycházení byl zrušen ve středu ráno, zplodiny hoření už nad místem požáru nejsou.

Ulice U Továren je ve středu nadále uzavřena. Pro informace o aktuálních uzavírkách a omezeních policie zřídila speciální linku 974 854 828.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme