Nejvyšší stupeň poplachu kvůli požáru v Hostivaři. V hořící hale vybuchly tlakové láhve

Nejvyšší možný, tedy zvláštní stupeň poplachu, vyhlásili hasiči kvůli požáru haly v pražské Hostivaři. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka okolo osmé hodiny večerní uvedl, že požár stále není lokalizován a bude se dohašovat až do rána. Na místě bylo v době největší intenzity požáru 12 profesionálních a deset dobrovolných hasičských jednotek. Dohromady asi 120 hasičů. Škoda bude podle prvního odhadu v desítkách milionů korun.

Video Praha (Aktualizováno: 23:26 8. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Kyvadlová doprava zajišťuje přísun vody na místo. Pomáhá i vrtulník,“ uvedli hasiči.

„Máme tolik techniky, že ji nestačíme zásobovat vodou. Pomáhá nám vrtulník, který provedl několik shozů vody,“ řekl Kavka.

nejvyšší stupeň poplachu

Čtvrtý neboli zvláštní stupeň požárního poplachu se vyhlašuje v případech, v nichž oheň ohrožuje více než tisíc lidí, celé obce nebo plochy území větší než jeden kilometr čtvereční. Vyhlášen je také ve chvíli, kdy musejí být využity síly a prostředky z jiných krajů nebo je nutné místo zásahu rozdělit na sektory a úseky. Hasiči na twitteru uvedli, že místo požáru rozdělili na tři „bojové úseky“.

Hasiči pomocí sirén vyhlašují, aby lidé kvůli silnému kouři v okolí jednoho kilometru neotevírali okna a nevycházeli ven. Policisté vykazují přihlížející i z ulic v okolí požáru. Nejbližší okolí požáru uzavřela policie už dříve, částečně je uzavřena i doprava v přilehlých ulicích.

Požár a jeho likvidaci na ulicích odpoledne sledovaly stovky lidí, přestože hasiči veřejnost vyzvali, aby na místo nechodila. Vpodvečer se už téměř rozešli. 

Výbuch v hořící hale způsobily tlakové láhve. Další láhve mohou v objektu stále být, domnívají se hasiči. „Potvrdily se tlakové lahve, roztrhlo se několik z nich. Nevíme jejich počet, ani kde se nacházejí, dovnitř jsme se ještě nedostali,“ řekl Kavka.

Podle hasičů oheň večer začal ohrožovat blízkou truhlárnu. Na její ochranu nasadili zařízení Cobra, jež pomocí vodního paprsku rozprašuje vodu a vytváří vodní mlhu, která prostor požáru zchlazuje a hasí. V okolí byl zpočátku nedostatek vody v hydrantech, Pražské vodovody a kanalizace (PVK) proto zvýšily její tlak v potrubí.

Dým požáru byl vidět i z dálnice D1 při příjezdu do Prahy. | Foto: Radka Marková | Zdroj: ČTK

Hasiči, kterých je podle Kavky v Hostivaři asi 120, se musejí kvůli náročnosti zásahu střídat. Jednoho vyčerpaného hasiče odvezla záchranná služba do nemocnice, dalších osm vyhledalo lékařskou pomoc. Záchranáři vyšetřili i jednu ženu kvůli podezření, že se nadýchala oxidu uhelnatého, do nemocnice nemusela.

Na místě pomáhá i Červený kříž, který zasahujícím hasičům poskytuje zázemí a občerstvení. 

Na místo přijel ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský. „Ředitelem pražského hasičského záchranného sboru bude provedena kontrola šíření zplodin hoření z výšky pomocí vrtulníku vybaveného termovizí," napsali večer hasiči na twitteru.

Na místo zamíří také kontejner týlového zabezpečení, který hasičům poskytuje zázemí při déletrvajících zásazích.

V Úholičkách u Prahy hořela linka na třídění odpadu. Hasiči pokračují v dohašování, jeden z nich se zranil

Číst článek

Hasiči budou na místě celou noc i celou středu. Místo budou prohledávat také vyšetřovatelé, kteří budou pátrat po příčinách požáru.

Záchranná služba přistavila na místo speciální vůz Atego. Podle mluvčího pražských hasičů je tam hlavně z preventivních důvodů. Škodu hasiči odhadují na několik desítek milionů korun. Na místo jede policejní vyšetřovatel a kriminalisté.

Pražský dopravní podnik odklonil dvě autobusové linky projíždějící kolem místa požáru. Dočasně zrušené jsou obousměrně zastávky V Nových domcích a U Továren. „Prosíme cestující, aby nechodili do blízkosti místa události. Ostatní účastníky provozu prosíme, aby neodstavovali svá vozidla na okolních komunikacích," uvedl dopravní podnik na webu.

Čtvrtý neboli zvláštní stupeň požárního poplachu se vyhlašuje v případech, v nichž oheň ohrožuje více než tisíc lidí, celé obce nebo plochy území větší než jeden kilometr čtvereční. Vyhlášen je také ve chvíli, kdy musejí být využity síly a prostředky z jiných krajů nebo je nutné místo zásahu rozdělit na sektory a úseky. Letos čtvrtý poplachový stupeň hasiči vyhlásili v únoru při požáru plechové haly v bývalém areálu mrazíren v Mochově u Prahy.

Videa a fotografie z místa požáru i okolí zveřejněné na twitteru:

dp, Radek Duchoň, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme