‚Destrukce a utajovaný projekt.‘ Vnoučata autorky Thermalu poslala Schillerové otevřený dopis

Pohled na hotel Thermal od Nábřeží Jana Palacha. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Oprava hotelu Thermal, který je sídlem právě probíhajícího Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, probíhá bez pečlivého dohledu a ucelené koncepce, tvrdí Marie a Jan Kordovští – vnoučata architektky a autorky stavby Věry Machoninové. Své námitky shrnuli v otevřeném dopisu představenstvu hotelu a ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO).

Tento článek je více než rok starý.

Karlovy Vary/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarský hotel Thermal, který je každoročně sídlem mezinárodní filmové přehlídky, prochází rekonstrukcí. Práce by měly pokračovat po skončení letošního ročníku festivalu. Loni v květnu ministryně financí Alena Schillerová, jejíž resort budovu spravuje, v rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedla, že stát plánuje opravu celého hotelu za 580 milionů.

„Počítáme rovněž s rekonstrukcí bazénu hotelu a jeho přeměnou na spa&wellness centrum pro širokou veřejnost,“ dodala.

Lesk i rez hotelu Thermal. Jak vypadá perla brutalismu před rekonstrukcí?

Číst článek

S dosavadními kroky okolo oprav karlovarské dominanty však nesouhlasí Marie a Jan Kordovští – vnoučata architektky Věry Machoninové, která stavbu navrhovala společně s manželem Vladimírem. Ministryni i představenstvu Thermalu proto v úterý zaslali otevřený dopis.

„Rekonstrukci paláce, kterému se jeho architekti denně věnovali čtrnáct let, nelze provést bez ucelené koncepce a pečlivého dohledu nad každým rozhodnutím,“ uvádí.

‚Zahaleny tajemstvím‘

Rekonstrukci by podle Kordovských mělo ministerstvo pojmout jako příležitost k vytvoření výjimečného veřejného prostoru nejen pro prominentní hosty festivalu, ale i pro batůžkáře a místní. Takové směřování ale v současném postupu nevidí.

„To málo, co o nadcházející rekonstrukci víme, nás skličuje. Projekty zůstávají zahaleny tajemstvím. Přes naši veškerou snahu je neviděla ani naše babička, Věra Machoninová, ani zastupitelstvo Karlových Varů, natož pak veřejnost, které ve finále tato státní budova patří,“ píšou dále v dopise.

Kritizují i to, že představenstvo společnosti Thermal-F projekty chystané a probíhající rekonstrukce nezveřejnilo. Podle Kordovských žádné plány nemá, a nemůže je proto ukázat. „Z veřejně dostupných zdrojů a probíhajících prací je ale jasné, že takové plány existují,“ uvádí v dopise.

„Po naší poslední návštěvě karlovarského filmového festivalu jsme byli svědky takového rozsahu destrukce obou budov Thermalu, že si ji dovolíme označit za systematickou,“ uzavírají a připojují dotazy na plány rekonstrukce a naložení s díly Reného Roubíčka, Miloslava Chlupáče či Jiřího Rathauského, jejichž tvorba se v hotelu nachází.

„Valná většina jejich děl je však v současnosti v dezolátním stavu, schovaná za nevkusným sádrokartonem nebo zcela ztracena. Jak umělecká díla plánujete zachovat?“ ptají se.

Konec chátrání Thermalu? Schillerová slibuje rekonstrukci za víc než půl miliardy, bazén se změní ve wellness

Číst článek

Respekt k autorství

Podle Aleny Schillerové rekonstrukce Thermalu spočívá především v provozních a technických úpravách a nezbytné modernizaci.

„Jde zejména o zateplení, výměnu oken a technických sítí. Prioritou je, aby architektonická hodnota hotelu zůstala v maximální možné míře zachována,“ sdělila ministryně na dotaz iROZHLAS.cz. Tuto prioritu podle ní Thermal zohledňuje při zadávání zakázek na projektovou dokumentaci, které zároveň „respektují autorská práva ke všem uměleckým dílům“.

„Zástupci akcionáře průběžně komunikují s paní Machoninovou a stejně tak i s jejím právníkem, mnohokrát byla paní Machoninová pozvána přímo do Thermalu a tato pozvánka a otevřenost ke komunikaci s paní Machoninovou samozřejmě stále platí,“ uvedla ministryně k možné účasti více než devadesátileté architektky na projektu.

Oprava Thermalu

Rekonstrukce lázeňského hotelu byla v minulosti několikrát odložena. Původně měla začít hned po skončení festivalu už v roce 2017. Ministerstvo odklad odůvodnilo zákonem o veřejných zakázkách a předpokládalo, že se s opravami začne na začátku roku 2018.

Ministr upřednostnil politické tlaky, z budoucnosti festivalu jsem nervozní, říká vnučka autorky Thermalu

Číst článek

Celkové náklady na rekonstrukci hotelu bez bazénu se tehdy odhadovaly na 400 až 450 milionů korun. Později ministryně financí Schillerová uvedla částku 580 milionů korun, ve které jsou zahrnuty i náklady na rekonstrukci a revitalizaci bazénového komplexu.

Sama Věra Machoninová se po dlouholetých sporech o svá autorská práva stáhla do ústraní a přestala komunikovat s médii. Kontakt s veřejností nyní zprostředkovávají právě její vnoučata. Společně s dalšími příznivci architektury svých prarodičů založili iniciativu Respekt Madam, organizují vzdělávací akce a upozorňují na zacházení s díly Machoninových.

V roce 2006 dostala Věra Machoninová cenu Grand Prix Obce architektů, v roce 2014 byla oceněna Poctou České komory architektů a loni obdržela cenu Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti architektury.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme