Hotel Thermal památkou nebude, rozhodlo ministerstvo kultury

Dějiště Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech nebude kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, kromě toho zpochybnilo i autenticitu vlastní architektonické formy hotelu. „Ministr kultury upřednostnil své politické zájmy před kulturními hodnotami," říká vnučka architektů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Thermal, Karlovy Vary | Foto: Filip Jandourek

Brutalistní komplex v Karlových Varech, který je dílem architektů Machoninových a tradičním dějištěm slavného Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, nebude kulturní památkou. Informaci jako první přinesla Česká televize prostřednictvím primátora města Petra Kulhánka. Státní hotel, který čeká rekonstrukce, tak nebude podléhat přísnějšímu dohledu nad stavebními úpravami.

Vlastníkem hotelu je stát, který o jeho osudu rozhoduje prostřednictvím ministerstva financí. To má v plánu hotel přebudovat a už před dvěma lety chtělo například prodat lukrativní pozemek, na kterém stojí bazén. Ten je ale nedílnou součástí komplexu a součástí díla architektů. 

Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková v pátek uvedla, že památkový dohled nad rekonstrukcí být musí, protože hotel je součástí městské památkové zóny. S krokem ministerstva ale nesouhlasí vnučka jedné z autorek stavby Věry Machoninové, Marie Kordovská, která architektku v médiích zastupuje.

Hotel Thermal, Karlovy Vary | Foto: Filip Jandourek

„Neprohlášením hotelu Thermal za kulturní památku upřednostnil ministr kultury své politické zájmy před kulturními hodnotami, které má chránit. Vzhledem k tomu, že Thermal je státním majetkem, považuji rozhodnutí ministra za zanedbání jeho povinností," sdělila k věci Kordovská.

Architektura Thermalu podle ní pomáhá karlovarskému festivalu šířit českou kulturu do zahraničí. „Jediné, co k tomu potřebuje, je kvalitní rekonstrukce pod dohledem výborného architekta, kterou by jeho památková ochrana zaručila," uvedla Kordovská.

"Hotel Thermal má letos čtyřicáté výročí od otevření. Přesto se Ministr kultury Daniel Herman rozhodl v tichosti, uprostřed bouře o demisi vlády, podpořit Ministerstvo financí v jeho pochybných praktikách a neprohlásil hotel Thermal za kulturní památku - a to přes doporučení své odborné komise, která hotel na schválení navrhla už před půl rokem," uvedlo na své facebookové stránce hnutí Repspekt Madam - za architekturu manželů Machoninových, které organizují právě vnoučata slavných architektů.

Ministerstvo kultury ve svém zdůvodnění uvádí, že dostatečnou ochranu stavbě zajišťuje její umístění v městské památkové zóně. I pokud stavba není prohlášena za památku jednotlivě, ale je součástí této zóny, musejí být její úpravy schváleny příslušným úřadem památkové péče. Ministerstvo také uvedlo, že hotel byl později obzvláště v interiéru, ale i v exteriéru upravován, "protože u původní stavby se projevila řada dílčích utilitárních problémů".

Hotel Thermal, Karlovy Vary | Foto: Filip Jandourek

Úřad kromě toho zpochybňuje autenticitu vlastní architektonické formy hotelu. „Vítězní autoři (soutěže) byli nesporně intenzivně inspirováni stavbou kongresu a administrativní budovy v novém hlavním městě Brazílie od architekta Oscara Niemeyera (...).

Vnější podoba soutěžního návrhu, včetně přístupové rampy, projevuje s Niemeyerovou realizací zřetelnou afinitu," uvedlo ministerstvo.

Zastává názor, že svým umístěním, charakterem a historickou hodnotou nesplňuje hotel podmínky pro prohlášení za kulturní památku. „Proti rozhodnutí je možné podat do 15 dnů rozklad. Tím, jestli ho město bude podávat, jsme se zatím nezabývali. Bude to asi předmětem jednání na další radě města," řekl v pátek Kulhánek.

Hotel, postavený podle návrhu manželů Machoninových v 70. letech, je v současné době značně zanedbaný a potřebuje opravy. Ministerstvo loni rozhodlo, že rekonstrukce začne letos po skončení filmového festivalu. Odhadované náklady na opravu hotelu bez venkovního bazénu jsou 734 milionů korun. Po prohlášení hotelu památkou by bylo nutné jednotlivé úpravy konzultovat s památkáři.

Daniela Brodcová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme