Hoteliéři a restauratéři očekávají letos dobrý rok

Jihomoravský Mikulov hostí výroční konferenci českých hoteliérů a restauratérů. Ti letos očekávají dobrý rok, ale dál jsou jejich výhledy méně optimistické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grandhotel Pupp hostil řadu významných osobností | Foto: Anna Duchková

„Letošní rok podle našich odhadů, podle našich analýz dopadne skutečně lépe než rok loňský. Počítáme s desetiprocentním nárůstem obsazenosti. Trošku za tím pokulhává cena, která se zvedne v tržbě na disponibilní pokoj přibližně o tři procenta,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek mluví o výhledech českého hotelnictví a restauratérství ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že příští rok bude horší. Důvodem je podle jeho slov zvýšení základní sazby DPH u služeb ubytování a potravin o čtyři procenta, přičemž v následujícím roce se počítá se zvýšením sazby ze 14 na 17 procent.

„To jednoznačně způsobí další šetření obyvatel. To znamená škrty v domácích rozpočtech, a cestování do toho určitě bude patřit,“ řekl Václav Stárek.

Současná úroveň cen za ubytování v České republice je podle něj momentálně prakticky nejnižší z Evropy.

„Počítáme, že veškeré změny a zvýšení nákladů veškerých vstupů včetně DPH se promítne do ceny zhruba mezi sedmi a deseti procenty,“ doplnil Václav Stárek.

Martin Dorazín, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme