Hotely a penziony možná nebudou muset platit vyšší daň

Majitelům hotelů a penzionů svitla naděje, že by nemuseli platit základní 19procentní sazbu daně z přidané hodnoty. Vládě to chce navrhnout ministr spravedlnosti Pavel Němec. Podnikatelé v ubytovacích službách platí teď sníženou 5procentní daň. Od nového roku by ale měli srovnat krok s kolegy restauratéry a platit 19procentní DPH. Zvýšení daně za ubytování by podle ministerstva financí mělo přinést do státního rozpočtu téměř 6 miliard korun. Zastánci nižší sazby ale takový optimismus nesdílejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Zámeček v Rynarticích | Foto: Hotel Zámeček

Ponechat daň na 5 procentech by samozřejmě chtěli lidé z oboru. Viceprezident sdrudžení hotelů a restaurací Ho.Re.Ka Václav Dort argumetuje názorem EU, která nepožaduje i ubytování zákaldní sazbu DPH. "Je mi líto, proč to pan ministr Němec neudělal hned, když byl ministrem pro místní rozvoj, tedy jakoby naším ministrem."

Podnikatelé se obávají, že zahrnutí nákladů na výši DPH do cen odradí turisty i domácí hosty ubytovacích zařízení a především penziony a menší hotely v regionech by nemusely odliv poptávky přežít.

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme