Hráči hazardních her se přesouvají z ‚beden‘ na internet, zájem podle studie vzrostl o 15 procent

Hazardní hráči se čím dál víc přesunují do online prostředí. Nabízí jim podle adiktologů snadnější sázení z domova a také anonymitu. Vyplývá to ze studie think-tanku Racionální politiky závislostí. Výzkumníci v ní vyzpovídali odborníky na závislosti, psychology nebo sociální pracovníky, kteří s lidmi závislými na hrách pracují. Nejrizikovějšími hazardními hrami jsou v současné době online kurzové sázky a automaty nebo ruleta. 

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrací automaty

„Online kurzové sázky dneska převýšily počet problémových hráčů v léčbě nad těmi, kteří chodí do heren ‚hrát bedny‘,“ upozorňuje Jindřich Vobořil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ten život byl hrozný, tak jako u každého patologického hráče,“ začíná vyprávět Radiožurnálu František Trantina. Se závislostí na hazardu v minulosti bojoval i on. V mládí sázel na dostihy, pak ale skončil v nonstop hernách s automaty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o závislosti na hazardních hrách.mp3

„Nejdřív jsem vyhrával, myslel jsem si, že jsem děsnej machr, že to umím, že mám štěstí. Potom ovšem přišla fáze proher a nakonec fáze zoufalství, kdy jsem si půjčil peníze, kde to šlo, a doháněl jsem ztráty. Stále více a více jsem riskoval a stále více a více jsem prohrával. A byl jsem naprosto zoufalý,“ pokračuje.

Dnes působí František Tratina jako adiktolog a sám pomáhá druhým. Herny s automaty už ale přestávají být pro hazardní hráče zajímavé. Čím dál oblíbenější jsou hazardní hry v online prostředí,

„Online kurzové sázky dneska převýšily počet problémových hráčů v léčbě nad těmi, kteří chodí do heren ‚hrát bedny‘,“ upozorňuje expert na závislosti a ředitel think-tanku Jindřich Vobořil.

Nějaký typ online hazardní hry byl podle studie hlavní problémovou hrou u 70 procent klientů, kteří se léčili u oslovených odborníků. „Cokoliv, co je online, v tuhle chvíli narůstá. Ten nárůst se týká zejména kurzových sázek,“ doplňuje Vobořil.

Vliv na to měla i pandemie koronaviru, kdy lidi byli víc doma, jak dodává doktor Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

„Ten celkový podíl hraní online se zvýšil mezi rokem 2019 a 2020 z 32,5 procenta na 47,6 procenta. Čili je to prudký nárůst,“ vysvětluje Csémy.

Anonymita výhodou

Důvodů, proč se hráči přesunuli do online prostředí, je několik.

„Dostupnost je snadná, i z domova. Hra je stejně atraktivní jako dříve v hernách. Pro hráče je důležitý faktor určité anonymity, kdy není vystaven společenské kontrole a nemusí chodit do nějaké herny, ale hraje doma,“ říká Ladislav Csémy.

Sto tisíc mladistvých v Česku pije nadměrné množství alkoholu. Záchyt závislosti je hlavně na prakticích

Číst článek

Jen v loňském roce vložili Češi do online hazardních her přes 390 miliard korun. Podle adiktologů je současná regulace online hazardního hraní nedostatečná. Určitá pravidla pro online sázení ale existují, jak přibližuje mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

„Typicky je u internetového hraní vždy povinná registrace, při které musí hráč poskytnout provozovateli své identifikační a kontaktní údaje k ověření. Dále má účastník hry možnost nastavit sebeomezující opatření, například maximální výši sázek za den nebo maximální počet přihlášení do uživatelského konta za měsíc. U online technické hry je pak zákonem stanovena maximální doba účasti, po které musí následovat povinná přestávka,“ uvádí Weiss.

Podle oslovených odborníků by mělo jít víc peněz na prevenci rizikového hraní a na případnou pomoc lidem ohroženým závislostí na online hazardních hrách.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme