Hračky z recyklovaných plastů jsou nebezpečné, odhalila studie. Většinou pocházejí z Asie

Hračky z černých recyklovaných plastů jsou nebezpečné pro zdraví dětí. Vyplývá to z poslední studie nizozemského výzkumného centra Bio Detection Systems, české Arniky a mezinárodní sítě Ipen. Jediný průzkum svého druhu na světě tak odhalil, že černé recyklované plasty jsou toxické - stejně jako například popílek ze spaloven.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hračky (ilustrační foto). | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Mají udělat radost a zabavit dítě. Jenže když je olízne nebo vloží do pusy, může do svého těla dostat také dávku nebezpečných látek. A platí to hlavně pro hračky z černých recyklovaných plastů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hračky z recyklovaných plastů jsou nebezpečné, odhalila studie. Většinou pocházejí z Asie

Výzkum analyzoval vzorky z České republiky, Argentiny, Německa, Indie, Nigérie a také Portugalska. Studie v hračkách objevila nebezpečné koncentrace zpomalovačů hoření a dioxinů srovnatelné s nebezpečným odpadem. 

„Jsou to hračky spíše pro děti vyššího věku. Takže třeba Rubikovy kostky nebo postavičky Transformerů, nebo to mohou být autíčka, šachy,“ vyjmenovává vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika Jindřich Petrlík.

Zemřel vynálezce figurek Lego Knudsen. Postavičky jsou součástí stavebnice od 70. let minulého století

Číst článek

Právě takové výrobky můžou obsahovat dioxyny, tedy látky, které patří k nejtoxičtějším na světě a jsou nebezpečné pro lidské zdraví. Podle Arniky poškozují vývoj dětského mozku, škodí imunitnímu systému nebo třeba zvyšují riziko rakoviny. Jedno ale mají společné - pocházejí většinou z Asie.

„Protože recyklace elektronického odpadu probíhá většinou v Číně nebo zemích jihovýchodní Asie. Na druhou stranu je nutné říct, že mezi těmi věcmi z plastu se vyskytly i hračky vyrobené v Turecku a ve Velké Británii,“ vysvětluje Petrlík.

Plastové hračky jsou nejrizikovější

Plastové hračky patří obecně mezi ty nejrizikovější na trhu. A to potvrzují i statistiky České obchodní inspekce (ČOI). Zatímco v roce 2018 nahlásila do celoevropského systému rychlého varování Rapex 12 hraček, v loňském roce to bylo už 16.

„Nejčastěji se jednalo o hračky plastové, ve třech případech o hračky plyšové. Většina těch nebezpečných hraček co zjistí ČOI, tak jsou hračky anonymní. To znamená, že na výrobku nenajdete výrobce případně dovozce a většinou pocházejí ze třetích zemí,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

ČOI aktuálně varuje před plyšovou rybou nebo plyšovým svítícím medvídkem. Z obou hraček se můžou při hře oddělit malé části, které dítě může vdechnout nebo spolknout. Inspekce tak nařídila stažení těchto hraček z trhu.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme