Hrad chce v Jižních zahradách 'Mýdlo' jen pro 150 lidí. Nechápu to, říká pořadatel Horký

Dokumentarista Petr Horký chtěl na Pražském hradě uspořádat oslavu podobně jako kancléř Vratislav Mynář. Přestože na akci Mýdlo na Hradě vybral ve veřejné sbírce přes 870 tisíc korun, její budoucnost je teď nejistá. Horký se totiž s Pražským hradem nedohodl na podmínkách. Nechápu, proč to nepovolili, říká dokumentarista. Dostal stejně férové podmínky jako kancléř Vratislav Mynář, upozorňuje prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Akce Mýdlo na Hradě není podle pořadatele Petra Horkého zakázaná. Se Správou Pražského hradu se jen nedomluvil na podmínkách pořádání v Jižních zahradách.

Akce mýdlo na Hradě

Dokumentarista Petr Horký chtěl Mýdlo na Hradě uspořádat v reakci na oslavy narozenin poradce prezidenta Martina Nejedlého a hradního kancléře Vratislava Mynáře. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček také vyzval, že podobnou oslavu si na Hradě může uspořádat každý, kdo za ni zaplatí. Na akci se lidé složili online ve veřejné sbírce na serveru Startovač. Podle Horkého měla být setkáním lidí, kterým vadí nabubřelost a papalášství, nikoliv politickým protestem.

„Jsem naprosto zaskočený tím, proč to nepovolili. Bylo mi nabídnuto, ať tam akci udělám, ale jen pro 150 lidí. Nejde to prý z bezpečnostních důvodů. Žádné bližší informace nemám,“ řekl Horký serveru iROZHLAS.cz s tím, že oficiální rozhodnutí dostal e-mailem v pondělí.

„Vysvětlení bezpečnostního hlediska nerozumím. Proč je 400 Čechů označených a dohledatelných nebezpečnějších než tisíce neznámých turistů, kteří Jižní zahrady každodenně navštíví?“

Kapacitu Jižních zahrad si předem ověřoval. „Na webu Pražského hradu je uvedeno, že kapacita je 1200 lidí. Při osobním setkáním, když jsem viděl ten prostor, který je relativně malý, tak jsem kapacitu snížil na maximálně 600 lidí, kam jsem ale započítal i všechny pořadatele a vystupující,“ přibližuje.

Pražský hrad nabídl vstřícnost, tvrdí Ovčáček

Horký ale podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka dostal stejně férové podmínky, jako měl v červnu kancléř Vratislav Mynář.

„Oslavy narozenin pana kancléře se zúčastnilo zhruba 150 lidí. Tato možnost byla panu Horkému nabídnuta. On ji odmítl, ve své podstatě tak Mýdlo na Hradě sám zakázal,“ řekl pro iROZHLAS.cz Ovčáček.

Jiří Ovčáček | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kapacita prostor pod Býčím schodištěm a Plečnikovy vyhlídky je nicméně podle typu akce až 600 osob, uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. „Ceníkovou kapacitu nabízenou Správou Pražského hradu ale může korigovat Kancelář prezidenta republiky, která je konečným schvalovatelem každé akce,“ napsal Šebek.

Hrad následně podle Ovčáčka nabídl dokumentaristovi několik jiných prostor, kde by se akce mohla konat. Mezi nimi například i Královskou zahradu. „Jako druhou variantou mu byla nabídnuta Královská zahrada, kde může být počet lidí vyšší. Právě v Královské zahradě se konala oslava narozenin pana Nejedlého,“ poznamenal prezidentův mluvčí.

„Slušností je přistoupit na podmínky správce. Akci začal pan Horký svolávat, aniž by měl předtím cokoliv dohodnuto. Nepovažuji to za příliš seriózní přístup. Pražský hrad nabídl vstřícnost, která ale nebyla vyslyšena,“ doplnil Ovčáček.

Nabízené alternativy ale nejsou podle Horkého řešením. „Když jsem je procházel, tak jsem zjistil, že některé z nabízených prostor už jsou v termínu 9. září obsazené. Na Hradě mi poté ukázali prostor mezi Míčovnou a Letohrádkem Královny Anny, kde by mnou požadovaná kapacita maximálně 600 osob byla povolena. Poměrně se mi líbí, ale mám závazek vůči podporovatelům na Startovači, kteří musí změnu odsouhlasit,“ vysvětluje Horký.

Jako Mynář. Cestovatel Horký uposlechl Ovčáčkovu výzvu a snaží se uspořádat party na Pražském hradě

Číst článek

„Navíc je to prostor za hradním příkopem. Rozhodně nejde o místo, které by dýchalo bezprostřední atmosférou Hradu, jako jsou Jižní zahrady, kde svou oslavu pořádal pan Mynář,“ doplňuje.

Zatím tak není jasné, zda se Mýdlo na Hradě vůbec uskuteční. „Termín je neměnný, a to 9. září. Místo ani, zda akce proběhne, teď netuším,“ uzavírá Horký.

Oslavy Mynáře a Nejedlého na Hradě

Mynář slavil své padesáté narozeniny letos v červnu v části Jižních zahrad, které byly kvůli tomu pro veřejnost uzavřeny. Za pronájem prostor podle svých slov zaplatil 180 tisíc korun bez DPH. Hostů pozval asi 200 a očekával, že jich přijde kolem 150.

Narozeniny v areálu Pražského hradu slavil před rokem i hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý. Kvůli oslavě si pronajal Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny, který do té doby k soukromé oslavě nebo ke komerční akci pronajat nebyl.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme