Hrad převzal část ‚Zemanových kauz‘. Exprezident se bude sám soudit už jen se Šarapatkou a Stehlíkovou

Advokát Marek Nespala (uprostřed) zastupoval v kauzách prezidenta Miloše Zemana i hradní kancelář | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Hrad se dohodl s advokátem Miloše Zemana Markem Nespalou na předání spisů k části exprezidentových kauz. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí prezidenta Markéta Řeháková. Podle ní Hrad bude pokračovat jen ve vybraných kauzách předchozího vedení. Bývalý prezident podle Nespaly plánuje některé spory vést i jako soukromá osoba.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancelář prezidenta republiky se podle prezidentovy mluvčí Markéty Řehákové některé spory pokusí urovnat.

CO BUDE SE ZEMANOVÝMI KAUZAMI A KAUZAMI KPR?

Kancelář prezidenta republiky Petra Pavla odmítla převzít všechny spory exprezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků, ve kterých je zastupoval advokát Marek Nespala. Právníci kanceláře vybrali na základě analýzy jen pět spisů. Zbylé kauzy převzal advokát Nespala a v živých případech bude podle svých slov s bývalým prezidentem Zemanem i nadále pokračovat.

PŘEVZATÉ KAUZY

 • Nejmenování profesorů
 • Spor s Deníkem N
 • Sabotáž – spor se senátory (uzavřeno)
 • Trestní oznámení na Džamilu Stehlíkovou kvůli výrokům o zdraví (uzavřeno)
 • Trestní oznámení Kanceláře prezidenta republiky na Správu Pražského Hradu

 

ZBYLÉ KAUZY

 • Spor se Zdeňkem Šarapatkou
 • Spor s Džamilou Stehlíkovou - ochrana osobnosti kvůli výrokům o zdraví (civilní spor)
 • Trestní oznámení – odpovědnost ÚVN (uzavřeno)
  • Řízení u Úřadu pro ochranu osobních údajů (pokračuje)
 • Spor s Českým rozhlasem (uzavřeno)
 • Trestní oznámení na Džamilu Stehlíkovou kvůli výrokům o Vratislavu Mynářovi (uzavřeno)

*Tučně jsou vyznačeny kauzy, ve kterých pokračuje bývalý prezident Miloš Zeman jako soukromá osoba

„S doktorem Markem Nespalou jsme ukončili kompletní předávání jeho spisové agendy,“ přiblížila Řeháková výsledek jednání mezi Hradem a advokátem Miloše Zemana.

Schůzky, na kterých se rozhodovalo, které spisy zůstanou nadále na Hradě a které si převezme Zemanův advokát a povede kauzy jako soukromé spory exprezidenta, probíhaly během dubna. Setkání mezi Nespalou a novým hradním právníkem Petrem Pánkem bylo hned několik.

„Posuzovali jsme, zda se spory týkají Miloše Zemana jakožto soukromé osoby, anebo v ní jde o zájmy prezidenta republiky z pohledu státní instituce,“ přiblížila mluvčí prezidenta Řeháková klíč, podle kterého si Kancelář prezidenta republiky vybírala. Konečné rozhodnutí padlo nikoliv jako kompromis, ale na základě právní analýzy. „Pozice pana Nespaly nás v tomto neovlivňovala,“ doplnila mluvčí.

To potvrdil i Nespala, který jen lakonicky konstatoval, že mu nepřísluší hodnotit, jaké spisy si Hrad nakonec rozhodl ponechat.

Pět spisů

Podle Řehákové jde nakonec o pět případů. Konkrétně ty, ve kterých je Kancelář prezidenta republiky (KPR) buď žalovanou stranou nebo kde jde o agendu související s výkonem ústavní funkce prezidenta. „Pokud je KPR žalovaná, musí se hospodárně bránit,“ vysvětlila mluvčí.

Příkladem je podaná kasační stížnost Deníkem N u Nejvyššího správního soudu kvůli neposkytování informací prezidentskou kanceláří. Je to výsledek neúspěšné žaloby ze srpna 2022, kterou se médium snažilo docílit, aby soud prohlásil za nezákonné prohlášení bývalé prezidentské kanceláře, že nebude poskytovat vybraným médiím informace.

Podle Hradu bude v tomto případě ale snaha kauzu uzavřít. Současná hradní kancelář totiž nehodlá pokračovat v praxi neposkytování informací vybraným médiím.

ZAKÁZANÉ WEBY

Kancelář prezidenta republiky o vytvoření seznamu médií, kterým nebude poskytovat informace, rozhodla v květnu 2021. Své rozhodnutí tehdy Hrad hájil údajným bojem proti dezinformacím. „Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem dbá o svou pověst, přičemž zmiňovaná média dlouhodobě a vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní,“ zdůvodnil Hrad.

Na seznam takzvaných „zakázaných webů“ postupně zařadil týdeník Respekt, servery Seznam Zprávy, Deník N a vybrané publicistické pořady České televize. V listopadu pak hradní kancléř Mynář oznámil, že na seznam přibyl i server iROZHLAS.cz. A to poté, co redakce zmapovala spolupráci prezidentské kanceláře s advokátem Nespalou. Nové vedení Hradu pod prezidentem Petrem Pavelm seznam zrušilo.

Podobným případem je i kauza takzvaného nejmenování Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory. I tento spis si Hrad nechává a bude chtít spor podle Řehákové co nejdříve vyřešit a uzavřít.

Prezidentská kancelář si převzala také spis k trestní větvi Zemanova sporu s psychiatričkou a exministryní Džamilou Stehlíkovou kvůli jejím výrokům o prezidentově zdraví z října 2021. Stehlíková tehdy na svém blogu i v médiích zmínila, že prezidenta postihl „metabolický rozvrat kvůli alkoholické jaterní cirhóze“. A Zeman na ni kvůli tomu podal trestní oznámení.

Podle Nespaly se ale trestný čin nepodařilo prokázat. „Bylo nám řečeno, že se to má řešit jako civilní spor,“ doplnil advokát. Stehlíková proto čelí i žalobě na ochranu osobnosti. Tento spor pokračuje, exprezident ho vede dál jako soukromá osoba.

V hledáčku policie

Jak Řeháková dále vysvětlila, Hrad si ponechal také případy, kterými se zabývá policie. „Pokud policie zkoumá, zda došlo k trestné činnosti, kde kanceláři prezidenta nebo jejím příspěvkovým organizacím vznikla škoda, musíme toto zjistit a případně vymáhat,“ podotkla.

EXKLUZIVNĚ: ‚Odpovědný pouze všemu lidu.‘ Přečtěte si celý Zemanův podnět na sabotáž

Číst článek

To je třeba případ probíhajícího prošetřování březnového trestního oznámení, které podala ještě těsně před Pavlovým nástupem na Hrad prezidentská kancelář vedená Vratislavem Mynářem na Správu Pražského hradu. A důvod? Údajně kvůli majetkové a hospodářské trestné činnosti.

Podezření se podle tehdejšího vedení Hradu týkají porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření či porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry a podvodu. „Kauzy tohoto typu budou patrně pokračovat,“ mínila Řeháková.

„V případě doktorky Stehlíkové budeme s napětím očekávat rozhodnutí, jestli lze stanovit diagnózu a ohrozit na výkonu funkce a pravomoci nejvyššího státníka v zemi jenom tím, že si člověk přečte noviny nebo poslechne rádio.“

Marek Nespala (advokát Miloše Zemana)

Druhým případem je spis k takzvané „sabotáži“, tedy údajné snaze senátorů a lékařů odejmout Zemanovi jeho pravomoce pomocí článku 66 Ústavy. Celá věc už je uzavřená, iROZHLAS.cz o závěrech kauzy informoval například zde. Žalobci konstatovali, že k „sabotáži“ nedošlo a jejich rozhodnutí potvrdili při následném dohledu i jejich nadřízení.

Šarapatka a Stehlíková

Zbylé kauzy si Hrad převzít odmítl a tak zůstaly advokátu Nespalovi, který pro iROZHLAS.cz potvrdil, že v živých případech bude se Zemanem i nadále pokračovat. Ty jsou už přitom pouze dva – zmiňovaný civilní spor s Džamilou Stehlíkovou kvůli jejím výrokům o zdraví prezidenta a spor se Zdeňkem Šarapatkou.

„V těchto dvou sporech plánuje pan inženýr Zeman pokračovat. Tedy v případě doktora Šarapatky nemá co plánovat, protože tam jsme v žalované pozici. Ale v případě doktorky Stehlíkové budeme s napětím očekávat rozhodnutí, jestli lze stanovit diagnózu a ohrozit na výkonu funkce a pravomoci nejvyššího státníka v zemi jenom tím, že si člověk přečte noviny nebo poslechne rádio,“ popsal své stanovisko Nespala.

Téměř 21 milionů korun. Dopočítali jsme hradní účty za právní služby advokátní kanceláře Nespala

Číst článek

V civilním sporu se Stehlíkovou, který bude pokračovat v červnu soudním jednáním, požaduje Zeman za výroky psychiatričky omluvu a jeden milion korun na Fond ohrožených dětí.

Naopak v druhém případu se strany obrátily a Zeman čelí žalobě od svého exporadce Zdeňka Šarapatky. A to proto, že v televizi Barrandov prohlásil, že Šarapatku vyhodil v době svého premiérství z Úřadu vlády pro neschopnost. Šarapatka ale tvrdí, že odešel po dohodě a rozsudky Okresního soudu v Rakovníku a Krajského soudu v Praze mu dávají za pravdu.

V kauze se nicméně stále čeká na usnesení Nejvyššího soudu, ke kterému se Zeman s advokátem Nespalou dovolali. Kdy by mělo padnout, zatím podle Nespaly kvůli složitosti celé kauzy jasné není. „Čekáme, jak se k tomu postaví Nejvyšší soud, protože jsou tam minimálně tři velmi závažné právní otázky,“ nastínil Nespala s tím, že věří, že se podaří předchozí rozsudky zvrátit.

Mimo soudy pak pokračuje ještě řízení před Úřadem pro ochranu osobních údajů, který prošetřuje, jakým způsobem Ústřední vojenská nemocnice nakládala se Zemanovými citlivými údaji během jeho hospitalizace. I tam se na výsledek čeká a Zeman v řízení vystupuje jako soukromá osoba.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme