Hrad odmítl pro své zaměstnance zakoupit respirátory z Číny. Trvá na evropském certifikátu FFP2

Hrad podepsal minulý týden smlouvu na dodávku 40 tisíc roušek a respirátorů. Odmítl však výrobky z Číny a ochranné pomůcky poptává především u západních dodavatelů. Trvá totiž na tom, aby respirátory a ústenky splňovaly evropské standardy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před rokem prezident Miloš Zeman za čínské ochranné pomůcky děkovat, teď je Hrad zakoupit odmítá | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

Roušky a respirátory objednala pro své zaměstnance Správa Pražského hradu, kterou vede prezidentův kancléř Vratislav Mynář, jenž mimo jiné stále nemá bezpečnostní prověrku a kterého policie v únoru obvinila z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech.

Hrad za ochranné pomůcky podle Aktuálně.cz zaplatí bezmála 130 tisíc korun, a dodá je firma SNAJM z Frýdku-Místku, potvrdil serveru mluvčí hradní správy Jan Pastor.

Česko nejedná s Čínou o dodávce vakcíny, řekl Babiš. V jejím získání se neangažuje ani Blatného resort

Číst článek

Na nutnost dodržování evropských norem a odmítání respirátorů z Číny upozorňuje Hrad i přímo ve smlouvě s dodavatelem – u respirátorů FFP2 „nepřipouští produkty s mimoevropským označením KN95 a N95“. Pomůcky s tímto označením se vyrábějí právě v Číně a nemají evropský certifikát FFP2.

Tyto kroky přitom jdou proti dlouhodobé politice prezidenta Miloše Zemana, který podporuje úzké vztahy s Čínou. Vloni březnu zemi například poděkoval za dodávku ochranných prostředků, které během první vlny epidemie, kdy Česko trpělo jejich nedostatkem, objednala vláda premiér Andreje Babiše (ANO) právě z Číny, připomíná Aktuálně.cz. Zeman tehdy v rozhovoru pro deník Blesk odsoudil i „antičínské hysteriky“, kteří dodávky kritizovali.

Jak doplnil Pastor, Hrad pro zaměstnance správy i Kanceláře prezidenta republiky obdrží celkem 11 840 respirátorů FFP2 a 30 300 roušek – všechny pomůcky pak dle smlouvy byly vyrobeny v EU. Cena respirátoru podle mluvčího vyšla na 6,86 koruny a roušky 1,59 koruny s DPH. Jak dodává server, Hrad také zvolil odlišnou cestu než Úřad vlády, kterému čínské respirátory nevadí – v současné době tak probíhá jejich distribuce lékařům, policistům, státním úředníkům i učitelům.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme