Hrad nechtěl zveřejnit platy úředníků, stát bude muset zaplatit odškodnění 47 000

Stát, resp. ministerstvo financí, musí zaplatit 47 tisíc korun aktivistovi Luďkovi Maděrovi za obstrukce, které dělala Kancelář prezidenta republiky v otázce sdělení výše platů hradních úředníků. V pátek tak rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Nejde však o první případ, kdy Hrad nechtěl poskytovat informace.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O rozhodnutí soudu v sobotu informoval server Aktuálně.cz. Maděra před dvěma roky požádal prezidentskou kancelář podle zákona o svobodném přístupu k informacím o sdělení výše hrubých příjmů kancléře Vratislava Mynáře, tehdejšího šéfa protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Jiřího Ovčáčka za roky 2013 a 2014.

Hrad mu požadované informace poslal až po 19 měsících od žádosti a krátce před tím, než se měl věcí zabývat soud.

Dva a půl roku tahanic o informace. Hrad prohrál další soud, musel odtajnit platy a odměny úředníků

Číst článek

Maděra poté, co mu prezidentská kancelář požadované informace poskytla, oznámil, že ji zažaluje o takzvané zadostiučinění za dobu, kdy mu údaje nedala. V pátek mu soud za to přiřkl odškodnění.

Při svém rozhodnutí vyšel z verdiktu Nejvyššího soudu, který již dříve řekl, že nemateriální újma za nemožnost domoci se správného úředního postupu se dá vyčíslit penězi, a stanovil základní rozmezí od 1250 do 1667 korun za měsíc. Podle informací serveru soudkyně Lenka Vávrová uznala, že se v Maděrově případě má částka zvýšit na dvojnásobek.

Odškodnění ale nemá platit Hrad, za nesprávný postup státních úředníků totiž odpovídá ministerstvo financí. Ministerstvo zatím neví, jak bude na verdikt reagovat.

„Ministerstvo financí vyčká na písemné odůvodnění rozsudku a následně po jeho vyhodnocení a konzultaci s Kanceláří prezidenta republiky stanoví další postup,“ uvedla jeho mluvčí Kateřina Vaidišová. Prezidentský mluvčí nechtěl verdikt komentovat.

Nejde o první případ

Informace o platech zaměstnanců státu v řídících pozicích je třeba žadatelům poskytovat podle verdiktu Nejvyššího správního soudu z října 2014 bez dalších úvah a bez omezení. Podle NSS je svobodný přístup k informacím klíčový pro kontrolu veřejné a politické sféry.

Nejde však o první případ, kdy Hrad prohrál soudní spor o zveřejnění informací. V červnu tohoto roku totiž Kancelář prezidenta republiky musela zveřejnit platy a odměny svých úředníků. Stalo se tak až po třech letech sporů, kdy o informace požádal novinář Radek Kedroň.

S žalobou na Kancelář prezidenta republiky uspěl v lednu 2017 i právník a člen TOP 09 Michal Kincl. Ten chtěl v červenci 2015 přístup do majetkového přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Hrad mu to odmítl s tím, že takový registr nevede. Soud nakonec rozhodl o tom, že prezidentská kancelář tuto evidenci vést musí.

ČTK, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme