Hrad odmítl výzvu k parlamentní diskusi o euroústavě

Prezident Václav Klaus odmítl výzvu předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka k parlamentní diskusi o euroústavě. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Hradu Petr Hájek s tím, že prezident už tuto debatu jako první u nás veřejně inicioval a soustavně ji vede.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

"Náhražkou takovéto vážné, tolik potřebné debaty nejsou jednorázové, okázalé duely, ke kterým předseda Zaorálek vyzývá. K vyjasňování stanovisek nejvíce přispěje, když předseda Poslanecké sněmovny sám zformuluje a standardně zveřejní své případné pozitivní argumenty na obhajobu Evropské ústavy. Prezident se s takovými argumenty rád seznámí," řekl Radiožurnálu Petr Hájek..

Předseda sněmovny Radiožurnálu řekl, že debatu chce i přesto vést a věří, že partnery k ní najde: "Spíš mě mrzí, že se ukazuje, že někteří pravděpodobně nestojí o to, aby to byl skutečný rozhovor. Mně připadá, že by bylo daleko zajímavější i z hlediska veřejnosti a podle mne i daleko poctivější jít s kůží na trh v tom, že prostě budu riskovat, že některé argumenty budu muset přijmout, nebo že na ně nedokážu odpovědět, nebo že nedokážu na ně argumentovat."

Lubomír Zaorálek nabídl včera prezidentovi veřejnou debatu o ústavě Evropské unie. Chce ji uspořádat v polovině června v dolní komoře za účasti několika odborníků. Prvním tématem by mohla být suverenita členských zemí. Během veřejné debaty by se podle Lubomíra Zaorálka ukázaly argumenty obou stran, a bylo by možné je porovnat: "Když argumenty zazní, když to je z očí do očí, když je to skutečná diskuse, debata, je to jediný způsob, který může stanoviska změnit nebo je posunout, anebo může ukázat, že někdo argumenty má, někdo naopak má argumenty slabší."

Zaorálek pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál upřesnil, že chce změnit situaci: "Kdy každý si opakuje svoje a jsou to monology, které se nepotkávají." Formu veřejné debaty upřednostňuje šéf Sněmovny před písemným vyměňováním názorů. Zaorálek s Klausem si v minulých týdnech poslali několik dopisů ve kterých si navzájem vytýkaly své názory k euroústavě.

Milan Kopp, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme