Hrad řeší další problém s bezpečnostní prověrkou, přišel o ni šéf vojenské kanceláře

Po kancléři Vratislavu Mynářovi má Pražský hrad další problémy s bezpečnostní prověrkou. Podle týdeníku Euro o ni přišel náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc. Krok může podle některých informací souviset s jeho zapojením do kauzy kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rostislav Pilc

Rostislav Pilc | Foto: Eva Dvořáková

Rostislav Pilc na informaci o odebrání bezpečnostní prověrky nereagoval a na otázky týdeníku Euro zatím neodpověděl ani mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář Českému rozhlasu potvrdil, že o případu ví, konkrétnější ale být nechtěl. Vojenská kancelář totiž podle něj spadá pod ministerstvo obrany.

„A právě proto bude nejlíp, když se pobavíte s ním, a ne se mnou. Abych do toho nezaváděl nějaké vlastní myšlenkové pochody nebo animozity. Pro vaši informaci - o tom případu vím,“ prohlásil.

Lidovým novinám dnes odebrání bezpečnostní prověrky potvrdil Pilcův právní zástupce Daniel Volák. Na dotaz, proč byla jeho klientovi prověrka odebrána, deníku odpověděl: „Kladete si stejnou otázku jako můj klient. V rozhodnutí NBÚ naprosto chybí přezkoumatelné důvody.“ Proti odebrání prověrky se ale chce bránit. Deník také upozorňuje, že bez prověrky nesmí Pilc ve funkci zůstat.

Rostislav Pilc je bývalý vysoký důstojník Vojenského zpravodajství. Po vypuknutí takzvané kauzy Nagyová se stal na chvíli šéfem armádní tajné služby a měl ambice stát se i oficiálním ředitelem. K tomu ale nedošlo právě kvůli jeho zapojení do kauzy kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Pilc podle týdeníku Euro pro vyšetřování kauzy upravil dokument, který popisoval bezpečnost týkající se tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky.

Potřebnou bezpečnostní prověrku nemá ale ani hradní kancléř Vratislav Mynář. Důvodem jsou údajně jeho podnikatelské kontakty a možná i nákup vily v pražských Strašnicích za cenu výrazně nižší, než je obvyklé.

Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme