Hrad se brání tvrdé kritice milostí, na vině je prý i pomalá práce soudců

Rozhodnutí prezidenta Václava Klause pustit na svobodu skoro 7,5 tisíce vězňů kritizují nejen opoziční, ale i někteří koaliční politici a také většina prezidentských kandidátů. Klausův tajemník Ladislav Jakl rozhodnutí hájí, v řadě případů se podle něj soud vlekl neúměrně dlouho a na aktéry už by se dávno mělo pohlížet jako na nevinné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Amnestie u nás nebyla vyhlášena 15 let, to je celkově v evropském měřítku velmi neobvyklá doba. Pana prezidenta o to žádali mnozí ministři spravedlnosti, soudci i různí politici a odborníci na trestní právo dlouhá léta,“ tvrdí tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Kritikům se nelíbí hlavně to, že se amnestie bude týkat i některých závažných kauz, kde trestní stíhání přesáhlo osm let a trestní sazba nepřekračuje deset let vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl udělení milostí hájí, senátorka Eliška Wagnerová je kritizuje

Mezi více než 7 tisíci propuštěnými jsou i aktéři vážné hospodářské kriminality, například v kauze H-System. Podle advokátky Hany Marvanové, která klienty H-Systemu zastupuje, se někteří manažeři díky prezidentské amnestii zcela vyhnou trestu.

„Absolutně vylučuji, že pouští na svobodu pachatele závažné trestné činnosti. Šíří se hloupé a nepodložené fámy. Jedinou výjimkou – a to ani nevím, jestli tato výjimka platí – jestli jsou pachatelé vážné trestné činnosti nad 75 let, možná že takový je jeden, dva, nevím jestli je vůbec nějaký,“ říká Jakl.

Klausova amnestie osvobodí i obžalované z řady známých kauz

Číst článek

„Pokud vím, tak jediný viník, kterému byla vina prokázána, sedí na dlouhá léta ve vězení a nikomu jinému žádná vina prokázána nebyla. Podle judikatury Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku se na ně dávno má hledět jako na nevinné,“ dodává Klausův tajemník.

Některé kauzy se podle něj táhnou příliš dlouho a je prý chybou státu a soudců, že případy nedokážou řešit rychleji. Judikatura, na kterou se Jakl odvolává, údajně stanovuje, že rozhodnutí o vině či nevině by mělo padnout do šesti let. Klaus stanovil hranici osmi let.

Amnestovaní opouštějí věznice, celkem má vyjít na svobodu 7416 lidí

Číst článek

„Některé kauzy se táhnou 12, 14, 16 let a člověk je jednou nohou v kriminále, zatím mu vyrostou děti a má rozvrácený celý život. Kdyby tito lidé postupně jeden po druhém žalovali Českou republiku a českou justici ve Štrasburku, tak jsem téměř přesvědčen, že by byli všichni uznáni za nevinné a natahování jejich soudu za protiprávní,“ míní Jakl.

V některých státech je podle něj obvyklé, že se vina musí prokázat například do dvou let, a pokud se to nepodaří, musí obviněného pustit. „U nás to tak není, soudci si myslí, že mají čas třeba dvacet let,“ dodává Klausův tajemník.

Advokát Václav Láska však upozorňuje, že někteří pachatelé protahují soud záměrně a amnestie je za tyto průtahy nyní odmění beztrestností. Takové případy totiž prezidentská milost nijak nerozlišuje – nevztahuje se pouze na lidi, kteří jsou například stíhaní na útěku.

Předpokládaný počet propouštěných osob na amnestii | Foto: ČTK

Helena Šulcová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme