Hrad se chystá na nástup Václava Klause

V plném proudu už je příprava inaugurace nového prezidenta Václava Klause. Oficiálně se ujme funkce v pátek, kdy složí na Pražském hradě slib. Hlavou státu se čestný předseda ODS stal v pátečním třetím kole třetí volby, ve kterém těsně porazil kandidáta vládní koalice Jana Sokola. Pracovníci prezidentské kanceláře teď také mimo jiné řeší otázku, kde bude Václav Klaus bydlet a úřadovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Inaugurační schůze Parlamentu se společně zúčastní poslanci a senátoři i další pozvaní hosté, například diplomatický sbor, rektoři, zástupci soudů nebo generalita. "Bude tam samozřejmě složen slib a možná bude i pronesen inaugurační projev, to záleží na rozhodnutí prezidenta," říká kancléř Ivo Mathé. Po společné schůzi ve Vladislavském sále by na třetím hradním nádvoří měla následovat přehlídka vojska, jehož je zároveň prezident nejvyšším velitelem.

Nová hlava českého státu se s vedením prezidentské kanceláře setkala už v pátek večer, další schůzka je podle kancléře naplánována na pondělí. V nejbližších dnech pak čeká Václava Klause prohlídka Pražského hradu, kde si vybere svojí pracovnu. "Budeme mu jistě doporučovat některá místa, která jsou pro jeho kancelář a nejbližší sekretariát podle našeho názoru nejvhodnější, ale konečnou dislokaci si určí on," dodává Ivo Mathé.

Václav Klaus bude mít jako hlava státu nárok také na reprezentativní bydlení. Předpokládá se, že se zabydlí v prostorách Pražského hradu. Prezidentská vilka v Královské zahradě je totiž podle kancléře před rekonstrukcí. "Na letošní rok jsme konečně dostali investiční částku, která odpovídá rozsahu rekonstrukce, ale může se také stát, že se prezident rozhodne tam bydlet a rekonstrukci odloží." Obměnu pravděpodobně čeká s příchodem Klause i prezidentskou kancelář.

Prezident Václav Klaus je spokojen s pravomocemi, kterými disponuje úřad, do něhož v pátek nastoupí. Dnes prohlásil, že neuvažuje o žádných ústavních změnách prezidentských pravomocí. "Podle mého názoru prezidentské pravomoci, které nejsou dnes v roce 2003 nijak dramaticky odlišné, než jak byly od roku 1918 pořád v našich ústavách. Myslím, že není třeba s nimi nic radikálního dělat. Co považuji za zásadní, je dobré rozumné, uvážlivé aplikování těchto prezidentských pravomocí, a to je úkol pro mně."

O vyhlášení amnestie neuvažuje. Přesto se ale sejde s ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským a poradí se s ním, zda existuje skupina vězňů, u kterých by stálo za to o případné amnestii uvažovat. Klaus to dnes zopakoval v diskusním pořadu televize Nova: "Určitě si s ministrem spravedlnosti pohovořím na toto téma, ale sám bezprostředně nic takového nepřipravuji a neplánuji. Milost je výjimka, mimořádnost. Neumím si představit, že bych udělil první milost dříve než za dlouhou dobu. Než si člověk začne osobovat sám za sebe právo takovýchto zásadních kroků. Takže spoléhat na to není dobře."

Personální složení Ústavního soudu však považuje za jednobarevné. Pro Radiožurnál dnes vysvětlil, jak toto tvrzení myslí. "Vidím-li ústavní soudce, tak mám pocit, že to je jakoby vytahování lidí stále z jednoho soudku, z jednoho kufříku. Myslím, že tam musí být větší názorová různost, tak byla myšlena moje jednobarevnost. Nemyslím tím ani tak ve smyslu politické působnosti, ale chtěl bych to spektrum trochu rozšířit. Mně se to zdálo moc jednostranné."

Vedle organizačních starostí v sobotu Václav Klaus také přijímal gratulace zahraničních politiků. Jak uvedl mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl, telefonicky Klaus hovořil se svým slovenským protějškem Rudolfem Schusterem, prezidentem Polska Aleksandrem Kwasniewským a s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem. "Státníci se shodli na dobré úrovni vzájemných bilaterálních vztahů a na tom, že se setkají v brzké době," informoval Krafl.

Ohlasy zahraničních politiků a médií na zvolení Václava Klause si můžete přečíst ve starší zprávě.

Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme