Hrad se musí omluvit vnučce novináře Peroutky za Zemanův výrok o Hitlerově gentlemanství

Prezidentská kancelář se musí omluvit za část výroků, které řekl prezident Miloš Zeman na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. Pravomocně tak rozhodl pražský Městský soud. Žalobu na Českou republiku podala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Má dostat dopis, ve kterém se Kancelář prezidenta republiky omluví za tvrzení, že Ferdinand Peroutka napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Omluva se má objevit také na hradním webu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezie Kaslová porazila Hrad. Kancelář se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jejím dědovi Ferdinandu Peroutkovi | Foto: ČRo

Kancelář se naopak nemusí omlouvat za to, že prezident Zeman označil Peroutku za autora článku Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky. Dál se také nemusí omlouvat za hodnoticí postoj, který se týká slov o Peroutkově obdivu nebo fascinaci nacismem. Podle soudce Tomáše Novosada je to hodnotící výrok.

„Učinit skutkový závěr, že Peroutka mohl být fascinován učením nebo osobou, není nic, co by nemělo reálný podklad. Je to hodnotící přístup, je to hodnotící úsudek, a ten je oprávněný,“ řekl Novosad.

Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky, se proto rozhodla, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Jejich hodnocení mého dědečka jako antisemity mě hluboce uráží. Jeho dcera byla židovka, takže myslím, že je to velké nepochopení, a proto se odvoláme. Jsem naštvaná a nejsem spokojená a jsem uražená,“ řekla k rozhodnutí soudu Kaslová.

Miloš Zeman pronesl výroky o Peroutkovi na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka zmíněný text nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Výrok prezidenta Zemana o Ferdinandu Peroutkovi
„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'."

Prezidentskou kancelář zastupoval právník Marek Nespala. Ten je s pravomocným rozhodnutím soudu spokojený. Jestli kancelář skutečně pošle Terezii Kaslové omluvný doporučený dopis, zatím nepotvrdil.

„V tom samotném rozsudku není, kdo to má podepsat. Takže to jsou technické věci, které ještě musíme doprojednat,“ tvrdí Nespala.

Městský soud ve čtvrtek projednával březnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který dal na jaře za pravdu žalobě Terezie Kaslové. Podle soudu nepředložila prezidentská kancelář žádný důkaz o pravdivosti Zemanových výroků. Hrad se proti verdiktu odvolal.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

ČTK, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme