Kanada 6:1 Česko

Hrad: Za zdravotnictví odpovídá Zdeněk Škromach

Prezident Václav Klaus připomněl, že pověření místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha vedením ministerstva zdravotnictví je nepřenosné. Klaus tak reagoval na dnešní jmenování šéfa České lékařské komory Davida Ratha prvním náměstkem ministra, který byl pověřen řízením úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus před mikrofony Českého rozhlasu 1 a ČTK | Foto: Miroslav Konvalina

I přes dnešní jmenování Davida Ratha prvním náměstkem ministra zdravotnictví za resort v každém případě plně zodpovídá Zdeněk Škromach - místopředseda vlády, pověřený řízením ministerstva po odvolání Milady Emmerové. Je o tom přesvědčen prezident Václav Klaus, který tak reagoval na další vyhrocení sporu s premiérem Jiřím Paroubkem o to, zda Rath - coby dosavadní prezident České lékařské komory - může být jmenován ministrem.

"Tím, že místopředseda vlády pověřený řízením ministerstva zdravotnictví jmenoval pana Ratha svým prvním náměstkem, jednoznačně potvrzuje stanovisko prezidenta republiky, že funkce ministra zdravotnictví a prezidenta České lékařské komory jsou vzájemně neslučitelné. Je zcela v kompetenci a odpovědnosti současného ministra zdravotnictví koho jmenuje svým náměstkem. Za resort však v každém případě odpovídá člen vlády pověřený prezidentem podle Ústavy nikoli náměstek. Prezident republiky - na návrh předsedy vlády - pověřil před několika dny řízením ministerstva zdravotnictví místopředsedu vlády Zdeňka Škromacha. Toto pověření je nepřenosné," seznámil Radiožurnál Petr Hájek se stanoviskem hlavy státu.

Podle Klause by to bylo kvůli neslučitelnosti obou funkcí v rozporu s Ústavou. Paroubek ale tvrdí opak, a uvažuje o stížnosti na Klause u Ústavního soudu.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme