Hrad zveřejnil podrobnosti k udělení milostí

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila podrobnosti včera udělených milostí. Učinila tak poté, kdy prezident má jistotu, že omilostnění byli o jeho rozhodnutí informováni úřední cestou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Petr Hájek, ředitel tiskového odboru kanceláře zdůraznil, že jde o citlivou záležitost konkrétních lidských osudů. Tento aspekt je jediným důvodem, proč prezident včera informoval o svém rozhodnutí ve věci milostí bez dalších podrobností.

Od Klausova nástupu na Pražský hrad na počátku března letošního roku dorazilo asi 900 žádostí o prominutí trestu. Přibližně ve třech stech padesáti případech už bylo rozhodnuto. Klausův předchůdce Václav Havel často čelil kritice právě kvůli kontroverzním milostem. Ze čtyř tisíc žádostí, které každý rok dorazily na Pražský hrad, vyhověl vždy asi stovce.

Přehled udělených milostí

Zlatohlávek Josef
- nepokračování v zahájeném trestním stíhání. Obžalován pro trestný čin krádeže (v řádu 30.000 Kč). Obžalovaný po zahájení trestního stíhání utrpěl velmi závažný úraz, při kterém došlo ke zlomení krční páteře, transversální míšní lési a ochrnutí všech končetin a dýchacích svalů, přičemž je zcela odkázán na dýchací přístroj. O milost pro něj požádal sám soud, který jeho případ projednává.

Svědiroh Pavel
- prominutí trestu. Odsouzen pro ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky při autonehodě. Byl prominut trest odnětí svobody v trvání 2 roků, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu 4 roků, a zbytek trestu zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel. Odsouzený byl při autonehodě sám vážně zraněn (zlomenina obratlů) a je plně odkázán na invalidní vozík.

Žmol Zdeněk
- prominutí trestu. Odsouzen za trestný čin zanedbání povinné výživy. Byl prominut trest odnětí svobody v trvání 8 měsíců. Odsouzený pečuje o své dvě děti, které by v případě nastoupení trestu musely být umístěny do dětského domova. Žádost o milost podpořil Městský úřad Bystřice nad Pernštejnem s ohledem na situaci v rodině a na velmi dobrou péči odsouzeného o děti.

Hušák Vladimír
- prominutí trestu. Odsouzen za trestný čin porušování povinnosti v řízení o konkursu, za podvod a za neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení, na zdravotní pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Byly prominuty tresty odnětí svobody na dobu 2 a 3 let, podmíněně odložené na zkušební dobu 3 na 5 let. Milost z tohoto podmíněného trestu byla udělena s přihlédnutím k provinění v období mimořádné složitosti fungování soukromého zemědělce v počátcích ekonomické transformace.

Bojanovská Eliška
- prominutí trestu. Odsouzena za trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobných povinných plateb. Byl prominut trest odnětí svobody v trvání pěti let. Milost byla udělena z důvodu s přihlédnutím k míře zavinění odsouzené, z důvodu neexistence jejího majetkového prospěchu, z důvodu toho, že se jedná o případ, ke kterému došlo již roku 1995 a z důvodu plného invalidního důchodu odsouzené, která je navíc samoživitelkou starající se o dvě nezletilé děti.

Souhrnná charakteristika:
- jeden případ nepokračování v zahájeném trestním stíhání a čtyři případy prominutí trestu;
- ze čtyř prominutí trestu šlo třikrát o podmíněný trest, jen jednou o trest nepodmíněný;
- v žádném případě nešlo o zvláště nebezpečnou trestnou činnost;
- ve třech z pěti případů se jedná o situaci vážného zdravotního stavu odsouzeného.

Milan Kopp, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme