Domov pro seniory v Hradci Králové hlásí přes 80 lidí nakažených covidem. Nikdo není ve vážném stavu

V domově seniorů U Biřičky v Hradci Králové má koronavirus zhruba padesát klientů a asi třicet pět zaměstnanců. Nikdo z nich není ve vážném stavu, řekla ve čtvrtek večer ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková. V počtu klientů pozitivních na covid-19 je zahrnutá i klientka, u které se prokázala nákaza koncem minulého týdne a testování vyvolala. Byla hospitalizovaná, o jejím zdravotním stavu vedení domova seniorů informace nemá.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle aktuálních informací ministerstva zdravotnictví v okrese Hradec Králové rostou počty případů covidu-19 hned po Zlínsku nejrychleji v Česku (ilustrační foto) | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Tento týden prošlo testováním zhruba 490 lidí. Krajský Domov U Biřičky je největším zařízením svého druhu v Královéhradecké kraji, odběry se tam dělaly ve středu a ve čtvrtek. „U sedmnácti procent testovaných byl zjištěn covid-19. Asi 50 procent lidí je s příznaky, 50 procent bez příznaků,“ řekla Lusková.

Švédsko ruší doporučení seniorům, aby se izolovali. Podle ministryně sociálních věcí už to není nutné

Číst článek

Kapacita zařízení je 340 klientů, o které za normálních okolností pečuje 240 pracovníků. „Počet klientů je v současnosti okolo 225. V tuto chvíli je mimo stav okolo padesáti zaměstnanců,“ řekla Lusková.

Kvůli nedostatku personálu vyzvala na facebookovém profilu veřejnost o výpomoc. „Lidé zareagovali skvěle. V pátek proběhne náborový den. Nejde ale o dobrovolníky, budou zaplaceni, jsou na pracovní povinnost. Díky tomu nepovoláváme armádu,“ řekla Lusková.

Situaci v Domově U Biřičky zástupci kraje i vedení zařízení označili za stabilizovanou. „Roste zájem o personální výpomoc, ozvala se i hradecká zdravotnická škola, která by ráda vypomohla zařízení svými studenty, momentálně se řeší detaily spolupráce,“ řekla mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová.

Situace je stabilizovaná

Podle aktuálních informací ministerstva zdravotnictví v okrese Hradec Králové rostou počty případů covidu-19 hned po Zlínsku nejrychleji v Česku. Zatímco na Zlínsku bylo za posledních sedm dní zaznamenáno zhruba 999 nakažených na 100 tisíc obyvatel, na Hradecku to bylo přes 987 případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel za týden.

V hradeckém kraji byl dosud výskyt nákazy covid-19 potvrzen ve 23 pobytových zařízeních sociálních služeb. V některých jde pouze o pozitivní pracovníky.

Od pátku se čeští pendleři do Bavorska nedostanou bez testu na covid-19. Platit je bude tamější vláda

Číst článek

„Ve třinácti zařízeních došlo k nákaze u klientů. Nejvíce nakažených klientů je v krajských zařízeních Domov důchodců Humburky, Domov důchodců Police nad Metují a Domov důchodců Tmavý důl a v Sociální služby města Jičína. Celkově k dnešnímu dni evidujeme přibližně 117 nakažených klientů sociálních služeb," přiblížila Adamcová.

Personální situaci v domovech důchodců označila za stabilizovanou, i když péče se omezila na nezbytné minimum. „V tuto chvíli vypomáhá v zařízeních v karanténě třináct osob z jiných sociálních služeb. Tato zařízení si částečně doplňují personál sama, pomocí různé formy externí výpomoci,“ uvedla mluvčí.

Kraj chystá pracovní příkazy 23 studentům sociálních a pedagogických oborů na pomoc v sociálních službách a v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme