Primátorem Hradce Králové se stal bývalý děkan farmaceutické fakulty Alexandr Hrabálek

Primátorem stotisícového Hradce Králové byl v úterý zvolen vysokoškolský pedagog a bývalý děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS). Na ustavující schůzi zastupitelstva mu hlas v tajné volbě dalo 19 z 35 hlasujících zastupitelů, dva hlasy byly neplatné.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS) na archivním snímku z roku 2013. | Foto: Radek Kalhous / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Budu se snažit pro město pracovat co nejlépe. Doufám, že dnešní zjitřená atmosféra povolí a v zastupitelstvu najdeme společnou řeč,“ řekl Hrabálek po svém zvolení.

Hrabálek se v čele města bude opírat o trojkoalici hnutí ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, která má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 19 křesel.

Hradec Králové povede trojkoalice ANO, ODS a Změna pro Hradec a Zelení. Primátorem bude bývalý děkan

Číst článek

Opoziční strany Hradecký demokratický klub (HDK), Piráti a Koalice pro Hradec navrhli na post primátorky děkanku Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavlínu Springerovou (HDK). Při hlasování dostala 16 hlasů.

„Naši voliči nám nedali hlasy proto, abychom se hádali, ale abychom spolupracovali. Nechci být konfrontační, myslím, že město potřebuje opak a spojit se. Jen tak lze město posunout vpřed. Chtěl bych, aby po mně zůstal pocit dobře vykonané práce a nerozhádané zastupitelstvo,“ řekl Hrabálek.

Za priority města označil rekonstrukci Velkého náměstí, opravu Benešovy třídy na Moravském Předměstí a vyvedení tranzitní dopravy z centra města. „Mám takové svoje malé investiční přání, a to je vysokoškolský klub, tedy přestavba Pajkrovy flošny,“ řekl Hrabálek.

S farmaceutickou fakultou by chtěl v omezené podobě nadále spolupracovat. „Mám rozepsanou učebnici, jsem s vedením fakulty domluven na tom, že bych si ponechal nějaký mini úvazek,“ řekl Hrabálek.

Termín pro stížnosti na komunální volby končí. Přišly jich desítky, soudy rozhodnou do 20 dnů

Číst článek

Náměstci a radní

Zastupitelstvo začalo volit náměstky primátora a členy městské rady. Očekává se, že novými náměstky budou zvoleni Monika Štayrová (ANO), Věra Pourová (ANO), Jiří Bláha (ODS) a Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). V jedenáctičlenné radě města má mít ANO pět zástupců, ODS čtyři a Změna pro Hradec dva.

ANO jako vítěz hradeckých voleb od počátku vyjednávání o koalici preferovalo vznik koalice s ODS a Změnou pro Hradec, přičemž občanským demokratům nabídlo funkci primátora. ODS pak na tuto funkci nominovala Hrabálka, který se do zastupitelstva dostal díky preferenčním hlasům až z osmého místa kandidátky ODS.

Hnutí ANO má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) dosavadního primátora Zdeňka Finka se sedmi mandáty, Piráti s pěti mandáty, Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také se třemi křesly.

V Hradci Králové v uplynulém volebním období vládla koalice HDK, který před čtyřmi lety volby vyhrál, s ČSSD, TOP 09 a Koalicí pro Hradec. V opozici byly ANO, KSČM, ODS a Změna pro Hradec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme