V Hradci Králové roste počet lidí s obtížemi po jídle v restauraci, už jich je 77. Někteří mají salmonelózu

Lidí se zdravotními obtížemi po jídle v jedné z asijských restaurací v centru Hradce Králové v posledních hodinách přibylo. Krajská hygienická stanice (KHS) Královéhradeckého kraje má nahlášeno 77 lidí, z toho u 19 z nich byla potvrzena salmonelóza, informovala o tom mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí. Údaje jsou ke 13.20. Hygienici nařídili uzavření provozovny a její sanitaci.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřená předzahrádka v Praze

Restaurace v centru Hradce je aktuálně uzavřená (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé se zdravotními obtížemi uvedli jako společný znak konzumaci pokrmů ve stejné provozovně stravovacích služeb v době od úterý 28. března do soboty 1. dubna, uvedla v úterý dopoledne hradecká KHS. Konkrétní zdroj zdravotních obtíží podle hygieniků zatím nebyl objasněn.

„V rámci kontroly provozovny bylo odebráno celkem 25 vzorků. V osmi případech šlo o suroviny, v 17 případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců, výsledky by měly být k dispozici v první polovině příštího týdne. Zaměstnanci byli zároveň odesláni k provedení vyšetření s ohledem na vyloučení možného nosičství nákazy,“ řekla v úterý Krejčí.

Lidé v Hradci Králové se nakazili salmonelózou. O víkendu jedli ve stejné restauraci arašídovou omáčku

Číst článek

Několik vzorků odebraných od nakažených lidí hygienici odeslali do Národní referenční laboratoře k dalšímu vyšetření. „Výsledky bychom měli znát v příštím týdnu,“ dodala Krejčí.

Případné opětovné otevření restaurace bude podle ní možné až po ověření účinnosti přijatých opatření a rozhodnutí KHS.

Lidé skončili i v nemocnici 

Krajským hygienikům byl v neděli 2. dubna po 13.00 nahlášen z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) výskyt zdravotních obtíží u několika lidí, kteří jedli v uvedené restauraci. Šlo o zvracení, průjem a zvýšenou teplotu. Od té doby se počet lidí s obtížemi zvyšoval až na více než 40 v úterý ráno.

V hradecké FN od víkendu ošetřili zhruba 35 lidí v souvislosti s tímto případem, přičemž v pondělí asi 15. „Většina z nich byla po ošetření propuštěna do domácí péče, v nemocnici zůstávají tři pacienti, kteří jsou ve stabilizovaném stavu,“ řekl v úterý mluvčí královéhradecké FN Jakub Sochor.

Zástupci restaurace se na facebooku zákazníkům omluvili. Jde o restauraci v historickém centru stotisícového Hradce Králové, která nabízí asijskou kuchyni.

Jiný případ nákazy z jídla veřejného stravování v Hradci Králové řešili zdravotníci a hygienici v červnu 2018. Tehdy po požití kuřecího kebabu se zeleninou v bistru v centru Hradce Králové onemocnělo 81 lidí, z nichž 57 skončilo v místní fakultní nemocnici.

Akutní otravu lidem tehdy způsobil zlatý stafylokok produkující střevní jed enterotoxin typu A. Provozovatel bistra dostal od hygieniků pokutu 250 000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme