Bývalý velitel Hradní stráže nepodváděl při vyplácení náhrad nákladů za dopravu, potvrdil soud

Bývalý velitel Hradní stráže Petr Prskavec se nedopustil trestného činu při chybném účtování cestovních nákladů. Uvedl to ve středu Městský soud v Praze a potvrdil tak rozhodnutí prvoinstančního soudu. Prskavec byl obžalován z podvodu při vyplácení náhrad nákladů za dopravu, čímž podle spisu neoprávněně přišel k částce 16 953 Kč.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní stráž (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Prskavec ve výkazech několik měsíců uváděl jako své bydliště Osek u Strakonic a čerpal tomu odpovídající náhrady, ačkoli do zaměstnání dojížděl z Přezletic u Prahy, kde bydlel u přítelkyně.

Poté, co v září 2016 zjistil své pochybení, nechal si necelých 17 000 korun strhnout z platu, což bylo před zahájením trestního řízení.

Hradní stráž dostane v příštích letech nové podpůrné zbraně. Velitel Kývala očekává i rozšíření řad

Číst článek

„Soud prvního stupně správně vyhodnotil, že jednání pana obžalovaného nedosahuje intenzity trestného činu, protože není natolik společensky škodlivé,“ zdůvodnil městský soud, proč ve středu zamítl odvolání státní zástupkyně proti osvobozujícímu verdiktu z dubna.

Státní zastupitelství požadovalo pro Prskavce pokutu 50 000 Kč a poukazovalo na postavení obžalovaného ve vysoké funkci, v níž měl jít svým podřízeným příkladem. Městský soud ale toto nezohlednil s tím, že před zákonem je pochybení člověka ve vedoucí funkci stejně závažné jako u kohokoli jiného. Soud naopak přihlédl k tomu, že obžalovaný škodu ihned nahradil.

„Samozřejmě že tam bylo pochybení pana plukovníka v tom, že podepisoval výkazy, které nebyly úplně v souladu se skutečným stavem,“ řekla Prskavcova obhájkyně Irena Benešová. Zároveň ale podle ní bylo naprosto zjevné, že k žádnému trestnému činu nedošlo.

Novým velitelem Hradní stráže je Jiří Kývala, prioritou je pro něj stabilizace a výcvik stavu

Číst článek

Prskavec byl velitelem Hradní stráže necelý rok, nastoupil 18. prosince 2015. Soud s ním začal loni na podzim poté, co plukovník odmítl podmínečné odložení kauzy. Své jméno chtěl očistit u soudu a dokázat, že cestovní výkazy chybně vyplňoval nedopatřením.

Velením Hradní stráže byl po odvolání Prskavce v prosinci 2016 pověřen jeho statutární zástupce Karel Kroupa. Loni v březnu jej nahradil dosavadní zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku Jiří Kývala. Velitel Hradní stráže řídí kolem 650 lidí, z toho zhruba 600 jsou vojáci. Hlídají nejen Pražský hrad, ale i zámek v Lánech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme