Sto let Hradní stráže: Zeman si stěžoval na pískot na vyznamenané 28. října. Vojáci příště vytvoří špalír úcty

Hradní stráž slaví 100 let od svého vzniku. Na její počest se na Pražském hradě konal slavnostní ceremoniál, kterého se mimo jiné účastnil i prezident Miloš Zeman. Ten označil demonstranty, kteří na Pražském hradě v říjnu protestovali proti lidem se státním vyznamenáním, za fašistické výtržníky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:51 7. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v úvodu svého projevu nejprve nastoupené Hradní stráži poblahopřál ke 100. výročí ozbrojené jednotky, jejíž dějiny jsou spojeny s dějinami našeho státu. Záhy připomněl události z letošního 28. října.

„Když účastníci slavnostního zasedání ve Vladislavském sále Pražského hradu procházeli tímto nádvořím, pokřikovalo na ně a nadávalo jim asi 30 fašistických výtržníků, neboť jinak než fašismus se to nedá označit,“ řekl prezident.

Sokolové i vojáci z obou světových válek. Před 100 lety vznikla Hradní stráž

Číst článek

A dodal, že každý z vyznamenaných se zasloužil o stát.

Protestující tehdy na Pražském hradě na hosty podle reportéra serveru Aktuálně.cz pískali a křičeli: „Hanba vám, styďte se, kolaboranti.“ A v rukou drželi transparenty „Pozor na ně! Mají medaili od Zemana“.

„Nejodpornější bylo, když tito lidé nadávali pozůstalým po třech vojácích, kteří padli v Afghánistánu a kteří ode mě obdrželi medaili Za hrdinství,“ poznamenal prezident.

„Nařídil jsem Hradní stráži, aby příští oslavu nejvýznamnějšího státního svátku zabezpečila špalírem úcty. Úcty vůči lidem, kteří v životě něco dokázali, nikoli vůči lidem, kteří dokážou pouze řvát,“ upřesnil Zeman nová opatření pro příští rok.

„Demokracie se musí umět bránit a spoléhám na to, že v rámci svých kompetencí splní Hradní stráž svoji povinnost,“ uzavřel svůj projev před vojáky Hradní stráže.

Pátečního nástupu se zúčastnily desítky příslušníků Hradní stráže, doplnila je také jednotka Čestné stráže prezidenta Slovenské republiky, jízdní čestná stráž s historickou standartou prezidenta republiky z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem a čestné stráže Československé obce legionářské, České obce Sokolské a klubu vojenské historie v historických uniformách.

Hradní stráž je jednou ze tří složek českých ozbrojených sil. Tvoří ji přes 700 zaměstnanců, většinou vojáků, ale pracují v ní i civilní zaměstnanci. Za úkol má nejen vnější ostrahu areálu Pražského hradu, ale i hlídání lánského zámku. Vojáci Hradní stráže se jako čestná stráž účastní i reprezentačních a protokolárních aktů prezidenta.

Založení Hradní stráže se váže k 7. prosinci 1918, kdy byla nařízením československého vrchního velitelství zřízena pro vojenskou ochranu Pražského hradu pěší setnina, která patřila do 28. pěšího pluku v Praze.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme