Hrady lákají starými řemesly

Jak se bydlelo na začátku minulého století? Kde si můžete protáhnout tělo na horských kolech? Pozveme vás na výlet do okolí hradu Trosky anebo na další hrady Grabštejn a Helfštýn. Nebude chybět ani řada jiných pozvánek - třeba na sázení stromků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helfštýn | Foto: Helfštýn

Hrad a zámek Grabštejn na Liberecku byl dlouhá léta zapomenutou památkou. Posledních deset let se postupně probouzí k životu a stává se cílem pravidelných výletů desítek lidí. Jak zjistil Jiří Svoboda z liberecké redakce, tuto sobotu tam mezi 10. a 17. hodinou oživnou stará řemesla.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Svoboda: Stará řemesla na Grabštejně

Výstavu kovářských tradic z rakouského města Ybbsitz najdete na středověkém hradě Helfštýně. Ten je proslulý jako centrum uměleckých kovářů z celého světa. Expozice s názvem Železná cesta dokumentuje především historické kovářské nástroje, nechybí - jak nám prozradila správkyně hradu Marcela Kleckerová - ani kuriozity jako například zmenšená replika staré kovárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kleckerová: Kovářská historie na Helfštýně

Do svých prostor vás zve hrad Okoř. Hned v sobotu tam začíná projekt zaniklá dobová řemesla. V 11, 13 a 15 hodin tam uvidíte šermířské vystoupení.

V muzeu ve Šlapanicích u Brna představuje sušické sirky i nálezy z pravěku. Zjistíte, jak se kdysi vyráběly ručně sirky, jaké stroje se v 19. století používaly. Dozvíte se, třeba také že první klasické sirky se objevily roku 1820 v Anglii.

Nadšenci v uniformách amerických vojáků a německého wehrmachtu se v sobotu střetnou v Hradci Králové. Na železném mostě přes řeku Orlici si připomenou příjezd Američanů do Hradce v květnu 1945.

Americko-kanadská skupina výtvarníků New New Painters představuje svá díla v pražském Veletržním paláci. Svůj název si umělci zvolili jako parodii na umělecký svět, který každý rok objeví nějaké "nové malířství", které vlastně nic nového neobjevuje.

Český ráj je dokonalým lákadlem pro aktivní odpočinek. Mezi nejmalebnější místa východních Čech můžeme určitě počítat okolí hradu Trosky. Pozve vás tam Petr Doležel.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Doležel: Výlet na Trosky

Víte jak vypadala taková typická kuchyň před 100 lety anebo vůbec celá domácnost? V muzeu v Blansku připravili výstavu nazvanou Bývávalo aneb domácnost a um našich předků. Jak dodává ředitelka muzea Eva Nečasová, expozici najdete v prostorách zámeckého sklepa.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Nečasová: Bývávalo aneb domácnost a um našich předků

Brněnská zoo se může pochlubit unikátními přírůstky - trojčaty velblouda dvouhrbého. Mláďata jsou už k vidění ve výběhu. Mezi dalšími novými obyvatele přírůstky najdete také telata bizonů, ovce, kozy a antilopy.

Na 100 výtvarných děl vystavují v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku pedagogové ze zdejší střední sklářské školy. Jedná se o obrazy, sochy, objekty a výrobky jak jinak než ze skla.

Dvanáctka jihočeských dětských divadelních souborů se utká na desátém ročníku přehlídky Bechyňské jaro. Ta se od pátku koná v kulturním domě v Bechyni na Táborsku. Vrcholem by mělo být představení Divadla Drak s názvem Černošské pohádky.

Stovky exponátů, od obrazů a fotografií až po uměleckořemeslná díla, najdete na výstavě nazvané "Staletími podél řeky Svratky" v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea v Brně. Expozice přibližuje kulturní historii krajiny, kterou protéká Svratka od pramenů na Žďársku po Brno.

Jestliže byste rádi udělali pro přírodu? V sobotu se můžete totiž připojit k sázení stromků s rokycanském lese, které je jinak výsadou tamních ochránců přírody a příslušníků Hubertova cechu. Podrobnosti má Jana Mertová.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Mertová: Sázení stromků

Tradiční Miniligu horských kol tuto sobotu spustí kladenský klub Spirála. Na okraji města tak zdatnost všech příznivců tohoto sportu prověří lesní trať. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, na tu se postupně vydají všechny věkové kategorie. Stranou ovšem nezůstanou, jak říkají pořadatelé závodu ani absolutní pohodáři.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Pavlík: Na kole kolem Kladna

Příjemné prožití volných dnů přeje a autor tipů na víkend Petr Doležel.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme