Policie na hranicích se Slovenskem použila varovné výstřely k zastavení převaděče. Měl v autě 15 migrantů

Značka se stopkou a kontejner suplující služebnu zabírají část silnice v Hodoníně na hraničním přechodu se Slovenskem. Od čtvrtka 29. září se tam stejně jako na další místa vrátily kontroly policistů a celníků. Stát tím reaguje na extrémní nárůst zadržených migrantů v posledních měsících. Meziročně se jejich počet zvýšil dvanáctkrát, letos se vyšplhal zhruba na 12 tisíc. Opatření prozatím platí na 10 dní.

Hodonín (Aktualizováno: 11:44 29. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie na Slovenských hranicích zadržela převaděče, který převážel 15 migrantů.

Policie na Slovenských hranicích zadržela převaděče, který převážel 15 migrantů. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie ČR (twitter.com)

Na silnici mezi Slovenskem a jihomoravským Hodonínem stojí celník. V ruce drží červené světlo a naviguje s ním řidiče v kamionu. Než bude moct vjet na české území, musí absolvovat kontrolu.

Celníkům a policistům musí řidiči ukázat celý zavazadlový prostor. „Nemám s tím problém. Rád to ukážu, ale divím se, že to je tak pozdě. Jen nám tady zkontrolují náklad. A jestli se chvilku zdržím, tak prostě přijedu o půl hodiny později,“ popisuje pro Český rozhlas Brno řidič kamionu Josef Valenta.

Šéf cizinecké policie: Přes noc jsme zadrželi víc než 120 migrantů, evidujeme sedm převaděčů

Číst článek

„Prohlídka celého auta a kontrola všech dokladů trvá maximálně pět minut. A takto to vypadá na 27 místech podél česko-slovenské hranice,“ vysvětluje policejní prezident Martin Vondrášek. „Kdokoliv bude překračovat státní hranici ze Slovenska k nám, tak musí využít těch 27 míst. V opačném případě se vystavuje postihu za přestupek s pokutou až 50 000 korun.“

Podle jihomoravského policejního ředitele Leoše Tržila budou hlídky kontrolovat i místa mimo vyznačené hraniční přechody: „Co se týká zajištění dohledu nad zelenou hranici, samozřejmě jsou tam mobilní hlídky. Jsou vytipovaná místa, které by mohly být typické pro přecházení. Bude využívaná i další technika, ať už je to termovize, nebo letecká služba, přímo vrtulník v návaznosti na preventivní kontroly anebo i drony.“

Policie letos na Moravě zadržela desetkrát více ilegálních migrantů. Zůstává po nich nepořádek

Číst článek

„Prozatím budou celníci a policisté zastavovat auta na československých hranicích do osmého října. Pak vláda zváží další postup,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Tento čas samozřejmě využijeme k jednání. Už zkraje příštího týdne se opět sejdu se svým slovenským protějškem. Chceme jednat i s maďarskou stranou. Rozhodně budou pokračovat jednání s Německem. Chceme apelovat na Evropskou komisi, aby vedla vyjednávání i za třetími státy mimo EU, abychom se pokusili minimalizovat tu příčinu, to znamená ty výrazně stoupající migrační proudy vstupující do Evropy,“ dodává Rakušan.

Rakušan dále ve čtvrtek ráno v debatě s obyvateli Žítkové na Uherskohradišťsku uvedl, že žádné omezení českých občanů v pohybu směrem k hranici není. Opatření podle něj nejsou zaváděna vůči českým ani slovenským občanům. 

Došlo i na výstřely

Od půlnoci, kdy začaly kontroly, už museli policisté několikrát zasahovat. „K tomuto času evidujeme přes 120 zadržených tranzitních nelegálních migrantů,“ komentuje situaci v rozhovoru pro Radiožurnál ředitel cizinecké policie Milan Majer. Společně s migranty policie zadržela i devět převaděčů.

U hraničního přechodu Brumov-Bylnice na Zlínsku museli ráno policisté použít varovné výstřely, aby zastavili převaděče převážejícího 15 migrantů. V návaznosti na Česko od čtvrtka zahájilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko. Servisní organizace slovenské autodopravy hlásily dopoledne zdržení do 20 minut na některých hraničních přechodech s Českem a Rakouskem.

Mezi migranty v současné době podle ředitele cizinecké policie Milana Majera převažují Syřané, kteří se většinou dlouhodobě zdržovali v Turecku a nyní míří většinou do Německa.

Občané Sýrie jsou z důvodu situace v Sýrii takzvaně nevyhostitelní. „Je jim vydáván příkaz k opuštění České republiky s dobou 30 dnů a jsou poučováni o tom, že pakliže chtějí zůstat na území České republiky, tak mají možnost přes vízum za účelem strpění,“ sdělil Majer Radiožurnálu.

Opatření není levné, 10 dnů stačit nebude, říká Rakušan k obnovení kontrol na slovenských hranicích

Číst článek

Doplnil, že s převaděči se koná trestní řízení a hrozí jim sazba odnětí svobody až do pěti let.

Kolony na hranicích v Jihomoravském kraji by se podle mluvčího policistů Petra Valy tvořit neměly: „Nekontroluje se každé auto, ale vybíráme si. Vytipováváme si závadová, zájmová vozidla, ve kterých by mohl někdo někoho převážet.“

V úterý policie uvedla, že od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 000 migrantů. To výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Současně zadržela 125 převáděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Alena Hesová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme