Hamáček chce od páteční půlnoci hraniční kontroly s Německem a Rakouskem, jedná o tom vláda

Kontroly se na německé a rakouské hranice podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vrátí od páteční půlnoci. Otevřeno bude pouze 11 přechodů, ostatní budou uzavřeny. Policie také zahájí kontroly, zda lidé dodržují karanténu. Řekl to ve čtvrtek novinářům před mimořádným jednáním vlády. Už dříve řekl, že bude po vládě chtít, aby vyhlásila nouzový stav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Namátkové kontroly na hranicích kvůli koronaviru. | Zdroj: Policie České republiky

„Už není na co čekat, vláda by dnes měla rozhodnout o vyhlášení nouzového stavu,“ uvedl Hamáček. Dodal, že současně v rámci svých kompetencí rozhodne o znovuzavedení hraničních kontrol na německých a rakouských hranicích.

Později dodal, že opatření začne platit od páteční půlnoci. Otevřeno bude pouze 11 přechodů, ostatní budou uzavřeny. Pokud by podle něj byly hranice zcela uzavřeny, znamenalo by to problém s návratem českých občanů. Dodal, že opatření bude pravděpodobně znamenat omezení vlakové a autobusové dopravy přes hranice.

Policie také podle něj začne kontrolovat, zda lidé dodržují karanténu. Vláda podle něj bude muset přijmout i další opatření.

Namátkové kontroly

Na hranicích už byly od pondělního rána zavedeny namátkové kontroly, při kterých hasiči cestujícím měří teplotu. Hasičům, policistům a celníkům pomáhá i armáda. Zkontrolovali desítky tisíc vozidel, několik lidí poslali do karantény.

Vojtěch novinářům před jednáním vlády řekl, že vyhlášení nouzového stavu a znovuzavedení kontrol na hranicích může být jedním z opatření, nemusí být jediné. „Teď víme, že se situace nevyvíjí úplně dobře, takže budeme muset přijmout další opatření,“ řekl. Na stole je podle něj vše, včetně uzavření hranic. „Situace je taková že musíme jednat rychle a razantně hned teď na začátku, abychom nedošli do stavu jiných zemí,“ dodal s tím, že jde o jeho názor.

Vláda se od devíti hodin sešla na mimořádném jednání. Bude se řešit aktuální situace kolem šíření nákazy koronavirem. Předseda Senátu Miloš Vystrčil večer ve středu řekl, že se dají očekávat další zpřísnění bezpečnostních opatření. 

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v České televizi dodal, že pokud by šíření viru dál pokračovalo rychlým tempem, je namístě uvažovat o omezení pohybu lidí ve veřejném prostoru. Počet nakažených v Česku během středy stoupl o 31, celkem tak hygienici evidují 94 potvrzených případů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme