Hranice mezi politickou dohodou a korupcí je nejasná, míní ústavní právník

Tři bývalí poslanci ODS Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř stojí dnes před ostravským okresním soudem, který rozhodne o jejich vzetí do vazby. Obviněni jsou z úplatkářství. Jana Nagyová, šéfka kanceláře premiéra a také jedna z obviněných, jim měla nabídnout lukrativní posty, pokud složí mandát a umožní tím schválení vládního daňového balíčku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Váhy - přívěsek

Váhy - přívěsek | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zatímco policie vnímá tento postup jako korupci, premiér jej obhajoval jako v politice běžný.

„Politika obecně je postavena na věcném a také osobním kompromisu. Jenom v totalitních režimech nebo za války je možné se vždycky striktně držet principů. Takže tady je to velká otázka,“ váhá s přesnou definicí takového chování ústavní soudce Jan Kudrna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad tím, zda bylo jednání v rámci ODS věcí politické dohody či korupcí, se zamýšlel ústavní právník Jan Kudrna

Politika není nepochybně možná bez dohody jejích aktérů, jak tvrdil Petr Nečas, když ve svém včerejším vystoupení apeloval na přítomné poslance, aby prověřili svá svědomí.

Stěžejní rozdíl mezi korupcí a politickou dohodou je podle Jana Kudrny hlavně v tom, zda je osobní či věcný ústupek nějakým způsobem aktérům hmatatelně vyvážen.

„Pokud se někdo začne odvolávat na principy, pak z důvodu principů odstoupí a pak je někde nějakým způsobem zase využit, tak to je otázka, na kterou snad odpoví soud,“ říká Jan Kudrna.

Ostravský soud poslal do vazby Ivana Fuksu i jeho bývalého náměstka. Pokračuje dalšími obviněnými

Číst článek

Propojení politiky a sféry byznysu není podle Kudrny ve světě neběžné. Například Německo let minulých let mělo ke korupčním trestným činům velmi benevolentní přístup. Kanceléř Kohl odcházel z funkce kancléře s aférou kolem financování CDU.

„Prezident Lincoln v zájmu zrušení otroctví uplácel natvrdo – rozdával funkce, rozdával peníze, jeho agenti, dnes by se řeklo asi nějací lobbisté, šli i cestou případně lehkého vydírání. A to všechno v politice. A stal se z něho hrdina,“ připomíná Jan Kudrna.

Zeman naznačil, že by vláda po skandálu už neměla pokračovat

Číst článek

Marína Dvořáková, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme