‚Vyšli jsme vstříc odborům.‘ Při práci v horku nebo v kanceláři nebude povinné nosit roušku

Při rizikové práci v horku definované zákonem nebo v kanceláři dva metry od dalších lidí nebude od úterý povinné nošení roušky. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo také na webu zveřejnilo nové mimořádné opatření o nošení roušek platné do 25. května. Bylo nutné ho vydat znovu po skončení nouzového stavu.

Sledujeme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při rizikové práci v horku nebo v kanceláři dva metry od dalších lidí nebude od úterý povinné nošení roušky. | Foto: Rahel Patrasso | Zdroj: Reuters

Zákon o veřejném zdraví rozděluje práci podle rizikovosti do čtyř tříd a vyjmenovává různé rizikové faktory, proč je riziková. Roušky nebudou nutné v případě rizikové práce třetí a čtvrté třídy v zátěži teplem. „Vyšli jsme vstříc požadavkům odborů,“ řekl ministr.

Další výjimku mají děti do dvou let, děti ve školkách nebo žáci a studenti při školní výuce, pokud zachovávají 1,5 metru rozestupy. Nosit ji nemusí také lidé v autech, řidič MHD nebo autisté a mentálně postižení. Nepovinná je také při natáčení filmu, portrétním fotografování pro herce při divadelním představení nebo moderátory.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Vláda na pondělním zasedání také rozhodla o zmírnění opatření pro překročení hranic. „Vláda se shodla, že se od 26. 5. uvolní režim na hranicích: bude je možné překročit na více hraničních přechodech a kontrola bude pouze namátková. Dál však bude platit (až na platné výjimky) povinnost předložit při vstupu do ČR negativní test na covid-19,“ uvedl na Twitteru ministr vnitra Jan HamáčekMateriál o nové podobě hraničního režimu půjde podle něj na vládu v pondělí 25. května. Na twitteru také uvedl, že Česko přijímá podobný přístup k ochraně hranic, jaký už dříve začaly uplatňovat Rakousko a Německo.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch potvrdil plánované zmírnění hraničního režimu od příštího týdne. „Já jsem navrhl, že bychom v další fázi od 8.6. přešli k další deregulaci v tom směru, že bychom se vrátili do stavu na začátku pandemie, kdy jsme měli definovány rizikové a nerizikové země na základě epidemiologické situace," uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu. 

V současnosti by podle Vojtěcha mezi nerizikovými státy byly například Rakousko, Slovensko nebo Chorvatsko. Naopak za rizikové by byly považovány Španělsko, Itálie či Francie. Seznam rizikových a nerizikových zemí se podle něj bude pravidelně aktualizovat.

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme