Slovenští dopravci ukončili blokádu. Začne jednání o jejich požadavcích

Slovenští autodopravci od nedělního večera znovu blokovali kamionovou dopravu na více než dvaceti místech země včetně provozu u hranic s Českou republikou. Předem to oznámila Unie autodopravců Slovenska (UNAS). Ta již v úterý zahájila protesty za výrazné snížení silniční daně či za pozastavení výběru mýtného a v pátek blokovala dopravu i na třech hraničních přechodech s Českem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nespokojení slovenští autodopravci podobně protestovali už v pátek. (ilustrační foto) | Zdroj: CNC / Profimedia

Slovenští dopravci dnes pokračovali na některých přechodech s Českem, Polskem a Maďarskem v blokování kamionové dopravy. Podle mluvčího české policie Davida Chaloupky byla v 8:00 na některých místech blokáda přerušena. Od 08:00 tak už byl znova průjezdný přechod Brodské-Břeclav na dálnici D2.

Osobní auta projížděla na většině míst během blokády bez problémů. Požadavky autodopravců se bude zabývat slovenský premiér Peter Pellegrini s ministry dopravy, financí, hospodářství a vnitra. 

Podle českého portálu Národního dopravního informačního centra (NIDC) byly pro nákladní vozy nad 3,5 tuny neprůjezdné přechody Brodské-Břeclav na dálnici D2, dále Holíč-Hodonín a Skalica-Sudomeřice. 

Přes noc slovenští dopravci nepouštěli přes přechody nákladní dopravu. O případném dalším pokračování blokády rozhodne výsledek jednání na Slovensku, řekl policejní mluvčí David Chaloupka. Podotkl, že situace se průběžně vyvíjí.

Blokáda jen pro kamiony

 Na D2 se utvořila krátká kolona pomalu jedoucích vozidel, chvíli se zdržela také osobní auta, pro ty však přechod zůstával průjezdný. 

„Blokáda hraničních přechodů na vstupu i výstupu na území Slovenska (bude) pro kamionovou dopravu. Osobní vozidla a autobusová doprava se budou pouštět. Prioritně je zajištěn průjezd vozidel záchranné služby, hasičského sboru a policie,“ uváděla předem UNAS. 

Protesty se dotkly i kamionové dopravy směřující přes slovensko-české přechody Drietoma-Starý Hrozenkov, Lysá pod Makytou-Strelná, Čadca- Milošová-Šance a Svrčinovec-Mosty u Jablunkova. Blokády se odehrály rovněž na vybraných hraničních přechodech s Polskem, Ukrajinou a Maďarskem.

Do nového mýtného systému se dosud nepřihlásilo 170 tisíc aut. Na slovenských hranicích hrozí kolony

Číst článek

Slovenská policie od 19.00 udělila výjimku z nedělního zákazu jízdy po vybraných silnicích kamionům, které na Slovensko přijíždějí ze zahraničí. Dopravci se tak mohli dostat na Slovensko ještě před zahájením ohlášené blokády hraničních přechodů.

Snížení silníční daně

UNAS mimo jiné požaduje snížení silniční daně pro kamiony o polovinu. Podle dopravců je sazba zmíněné daně pro těžká nákladní vozidla na Slovensku druhou nejvyšší v Evropské unii. Slovenské ministerstvo financí dříve nabídlo snížení zmíněné sazby daně o 12,5 procenta. 

Premiér Peter Pellegrini opakovaně vybídl dopravce, aby přestali blokovat silnice. Podobnou výzvu zveřejnil i slovenský policejní prezident Milan Lučanský, který zároveň uvedl seznam zejména dopravních přestupků, jichž se blokádami dopravci dopouštějí. Dosud slovenská policie protesty autodopravců tolerovala.

Stávka dopravců na hranicích se Slovenskem na dálnici D2 stále omezuje dopravu. Aktuálně zdržení i pro osobní auta zhruba 15 minut. @Radiožurnál @iROZHLAS.cz

07:22 – 13. 01. 2020

3 4

Pozastavení mýtného

Nespokojení autodopravci také žádají pozastavení mýtného systému jako reakci na analýzu slovenského nejvyššího kontrolního úřadu, že provozovatel mýtného systému zinkasoval téměř polovinu z vybraných poplatků za jízdu kamionů a autobusů po zpoplatněných silnicích. Tento požadavek dopravců slovenské úřady odmítly.

Na přechodu v Mostech u Jablunkova blokáda nepůsobila vážnější komplikace v dopravě. Policisté podle mluvčí Karolíny Bělunkové už před přechodem, konkrétně v Neborech, které jsou částí Třince, odkláněli kamionovou dopravu na alternativní trasy. Podobně postupovali i na česko-polském hraničním přechodu v Chotěbuzi na Karvinsku. Řidiče informovali o blokádě tak, aby zbytečně nejezdili k hranici se Slovenskem a nekomplikovali tam dopravu. Průjezd osobních vozidel přes přechod v Mostech u Jablunkova byl ráno plynulý, kolony se netvořily.

Hraniční přechod Drietoma-Starý Hrozenkov, stejně jako další přechody na pomezí západního Slovenska a Zlínského kraje, byly dnes ráno průjezdné bez omezení. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme