Hraniční přechody se chystají na nápor poutníků z Polska

Kvůli chystanému pohřbu papeže mají napilno policisté na hranicích s Polskem a Rakouskem. V průběhu dneška a zítřka totiž očekávají velký nápor poutníků, kteří pojedou z Polska do Říma auty a autobusy. Svatý otec bude pohřben v pátek a předpokládá se účast až dvou milionů Poláků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zástup polských věřících

zástup polských věřících | Zdroj: ČTK

Polské aerolinky a dráhy připravily kvůli pohřbu papeže Jana Pavla II. speciální spojení. Všechny letenky jsou ale beznadějně vyprodány. Rovněž železnice, která vypraví ve středu celkem šest zvláštních vlaků, hlásí, že o lístky na internetových stránkách projevilo zájem více než milion lidí.

Je tedy pravděpodobné, že se na všechny nedostane. Někteří Poláci proto pocestují buď společnými autobusy, nebo auty. První z nich už vyrazili a další tisíce se na cestu chystají. Zvýšený provoz zaznamenali policisté na přechodech v Chotěbuzi, Českém Těšíně a Bohumíně.

Situace ale zatím není nijak kritická. "Po vstupu do Evropské unie odbavování na státních hranicích pro občany EU je velice zjednodušené. Jedině linkové autobusy podléhají stálé kontrole, protože v nich by mohli cestovat vízoví cizinci," řekla mluvčí ostravského ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Daniela Vlčková. Situace se však podle ní může změnit z hodiny na hodinu.

Jihomoravští policisté zaznamenali větší počet poutníků z Polska už v pondělí večer. I oni ovšem čekají, že provoz začne sílit ve středu a hlavně ve čtvrtek, kdy se k polským věřícím budou stále více přidávat také moravští. Na nával autobusů a vozidel se připravuje zejména česko-rakouský hraniční přechod Mikulov-Drassenhofen, který leží na hlavní trase z Polska a Moravy na jih Evropy.

Cesta přes Slovensko povede směrem na Čadcu, po dálnici do Bratislavy a dál směrem na Vídeň. Z Českého Těšína autokary a auta s Poláky zamíří na Olomouc a do Brna. Odtud pojedou na hraniční přechod v Mikulově a do Vídně. Poláci ze západní části země mohou k cestě do Říma využít trasu vedoucí přes Německo a Rakousko.

Z Česka by měly vyrazit na pohřeb Jana Pavla II. asi tři až čtyři tisíce poutníků. Odhaduje to Jaromír Beránek, ředitel analytické společnosti Mag Consulting. Cestovní kanceláře podle něj vypraví zhruba stovku poutních cest. "Část jich bude letecky, ale naprostá většina autobusem. Většina cestovních kanceláří vypravuje tyto cesty na úrovni nákladů a nejlevnější jsou na úrovni 2500 až 3000 korun," doplnil Beránek.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Ivana Šuláková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme