Hrazení za amalgámové plomby zůstává předmětem sváru

Zubaři hrozí odchodem od zdravotních pojišťoven. Za amalgámové plomby by pak stejně od pacientů vybírali, i když se koalice shodla na tom, že zůstanou zadarmo. Vyřadit obyčejné plomby z veřejného zdravotního pojištění chtěl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Zubařům se nelíbí, že to neprošlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubní prohlídka

Zubní prohlídka | Foto: Tomáš Adamec

Stomatologové se bouří proti dohodě K9, která počítá s tím, že za amalgámové plomby si pacienti nebudou připlácet. Prezident příslušné komory se dnes kvůli tomu setkal i s premiérem, Petrem Nečasem.

Někteří zubaři zvažují dokonce, že vypoví smlouvu se zdravotními pojišťovnami a vyžádají si plnou sumu za základní ošetření zkaženého chrupu od pacienta. Peníze, které jim teď pojišťovny platí totiž údajně zdaleka nestačí na pokrytí nákladů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úhradě péče mluvili v Ozvěnách dne viceprezident České stomatologické komory Jan Černý, Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven a Ondřej Dostál, právník Platformy zdravotních pojištěnců

Viceprezident České stomatologické komory Jan Černý v Ozvěnách dne připomněl, že premiér Nečas přislíbil, že se tématu bude koalice ještě věnovat. Černý poznamenal, že se jistě najdou někteří lékaři, zda je pro ně setrvání v systému veřejného zdravotního pojištění je ještě únosné, či ne.

„Myslím, že takovým milníkem může být konec příštího roku, kdy končí veškeré smlouvy mezi zdravotními pojišťovnami a zubními lékaři a tam je jistě příležitost zvážit, co nám pojišťovny nabízejí do budoucna,“ poznamenal Černý.

Podnikání a jeho kritéria

„Přibližně 90 procent zubařů jsou fyzické osoby, které podnikají vlastním jménem a musejí se ekonomice věnovat,“ připomněl a zdůraznil, že problém by nebyl, pokud by pojišťovny za amalgámové plomby platily adekvátní částku. Ta, kterou platí dnes, je hluboko pod náklady.“

Za jednu plombu nyní podle jeho slov dostávají lékaři 220 korun, přičemž náklady na jednu minutu činí zhruba 20 korun a průměrný čas činí 20 minut. „Jsme tedy někde na poloviční hodnotě,“ upozornil Černý.

Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven pak v Ozvěnách dne považuje za zajímavé, že se na chybu vy výši úhrady přišlo ve chvíli, kdy se ve sněmovně diskutuje o rozsahu péče, která bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Zubní ordinace. (Ilustrační foto) | Foto: Josef Seifert

„Prostor a diskusi tady je, není dneska, kdy je to spíše zpolitizovaná záležitost. Jsme ochotni s e o tom bavit, ale stomatologové vědí, že to nejde ze dne na den o 100 procent navýšit.“

Ondřej Dostál, právník Platformy zdravotních pojištěnců připomněl, že každé zdravotnické zařízení je oprávněné mít nebo nemít smlouvu se zdravotními pojišťovnami podle své vůle. „Pokud někteří stomatologové vyhodnotí jako nevýhodné pracovat za peníze, které nabídla pojišťovna, mohou smlouvu ukončit podle daných pravidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stomatolog Roman Šmucler ve Stalo se dnes

„Věřím, že ovšem zůstane značné množství stomatologů, kteří budou ochotni pro lidi, kteří by si sami nezaplatili, pracovat takzvaně na pojišťovnu,“ uvedl Dostál.

Pro pacienty je podle něho důležité, aby věděli, že pojišťovna má povinnost zajistit mu zákonný nárok na péči zdarma. „Pokud by tak nebylo učiněno, tak se pacient může obracet na zdravotní pojišťovnu.“

Viceprezident České stomatologické komory Jan Černý současně poznamenal, že o podfinancování amalgamových plomb lékaři hovoří několik měsíců, ba let.

Ekonomie času

Stomatolog Roman Šmucler ve Stalo se dnes označil amalgamovou plombu za už přežilou věc. „Otázka je, jestli má pacient nárok na výplň. Jediný opravdu nutný zubařský výkon je extrakce zubu, ale musíme si říci, jestli chceme mít polovinu lidí bez zubů.“

„Hlavní náklad na lékařskou péči je v čase. Jestli doktor sáhne po amalgámu, nebo po kvalitním kompozitu, už nehraje roli, protože to stojí skoro stejně Podstatné je, jestli má na pacienta 5 minut – to se nedá udělat, půl hodiny, nebo hodinu. To strašně zvyšuje cenu práce.“

Zubní kartáček (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Pokud stomatologové přijdou o 1,3 miliardy, tak je to bude hodně bolet a nemá smysl počítat, zda chtějí na plombu o stovku víc. Na druhé straně je pravda, že bez plomb mohou pacient žít. Ve Švýcarsku to vedlo k tomu, že většina lidí si začala lépe čistit chrup, zlepšila se kvalita života. V Maďarsku udělali stejný experiment a většina lidí si nechal zuby vytrhat,“ poznamenal Šmucler.

„V současné situaci je věc taková, že amalgámové plomby bez doplatku existují jen pro malou část populace , hodně lidí si tak, či onak doplácí. A dneska je to takové řekl bych rozhodnutí o dvojkolejné stomatologii. Na jedné straně máme stomatology, kteří mají smlouvy s pojišťovnami a když se amalgamové plomby zruší, tak si oddychnou.“

Roman Šmucler zdůraznil že peníze by se měly dát zejména do dobrém hrazení péče o děti. „A když zjistíme, že děti si už správně čistí zuby a nemají kazy, tak pojďme šetřit.“

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme