Hrdinů je třeba si vážit, říká advokátka Dagmar Raupachová, příbuzná parašutisty Kubiše

Rodinu Jana Kubiše, který společně s Jozefem Gabčíkem spáchal před 70 lety atentát na Reinharda Heydricha, nacisté za hrdinství odboje tvrdě potrestali. Příbuzní skončili v koncentračním táboře. Byla tam i maminka pražské advokátky Dagmar Raupachové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kubiš, jeden z atentátníků z operace Operace Anthropoid

Jan Kubiš, jeden z atentátníků z operace Operace Anthropoid | Foto: United Kingdom Government

Atentát Reinharda Heydricha byl nejvýznamnějším činem protinacistického odboje. Tak o něm mluví i Dagmar Raupachová, příbuzná jednoho z parašutistů.

„Jsem moc ráda, že se parašutistům vzdává úcta za to, že byli ochotni položit život za svoji zemi,“ říká.

K Janu Kubišovi má velmi blízký vztah. Její babička byla sestřenicí Kubišovy maminky.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Dagmar Raupachovou hovořila reportérka Petra Benešová

„Já si třeba vzpomínám, že když jsem jako holka chodila do školy a probíralo se to období, tak jsem se okamžitě chtěla pyšnit tím, že jsem příbuzná Jana Kubiše. Tehdy mi paní učitelka říkala: Neříkej to zase tolik,“ vzpomíná pražská advokátka.

O atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha slýchala Dagmar Raupachová už od dětství. Celá rodina byla za čin odboje potrestána.

„Celá rodina mojí maminky byla v koncentračním táboře, mamince bylo tehdy 13 let. Říkala, že šla ze školy, v prvním domě, když přicházela do jejich vesnice, se otevřelo okno a volali na ni: Nechoď domů, je u vás gestapo. Okamžitě se to okno zavřelo a ona říkala, že vlastně nevěděla, kam by měla najednou jít, tak prostě šla domů, kde gestapo bylo, a odvezli je,“ vypráví Raupachová.

Dagmar Raupachová se domnívá, | Foto: Alžběta Švarcová

Po atentátu začalo nejkrutější období pro Čechy, následovaly represe, popravy a zatýkání. Heydrich zraněním po výbuchu granátu, který na jeho automobil hodil právě Jan Kubiš, nakonec v nemocnici Na Bulovce podlehl.

„Myslím, že je potřeba si těchto hrdinů vážit, uvědomit si to, že je někdo ochoten položit svůj život,“ zdůrazňuje Dagmar Raupachová.

Nacisté po atentátu vypálili obce Lidice a Ležáky. Oba parašutisty a další výsadkáře pak nacisté dopadli v červnu v kryptě chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.

Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme