Hřensko by se mělo dočkat verdiktu, zda byly loňské volby v pořádku

Soud by měl dnes konečně rozhodnout o platnosti voleb v Hřensku na Děčínsku. Obec má sice starostu, ale zastupitelstvo tu od května o ničem nerozhoduje. Tehdy totiž Ústavní soud nařídil Krajskému soudu v Ústí nad Labem, aby zjistil, proč se těsně před volbami do obce přistěhovalo 60 nových voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Dnes snad Krajský soud v Ústí nad Labem řekne konečné slovo, zda byly podzimní komunální volby v pořádku, nebo se budou opakovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hřensko by se mělo dočkat verdiktu, zda byly loňské volby v pořádku. Více reportérka Dagmar Cestrová

Ústavní soud totiž názor na to, zda je přihlašování desítek nových voličů těsně před volbami v souladu se zákonem, neřekl.

Dal ovšem najevo, že takovou věc není možné formálně smést ze stolu. Právě tak totiž podle něj naložil krajský soud se stížností, kterou podali po komunálních volbách občanští demokraté.

Tehdy vyhrálo sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná, zatímco ODS získala v sedmičlenném zastupitelstvu pouze jeden hlas.

Ústavní soud krajskému soudu nařídil, aby zjistil, proč se voliči do Hřenska nastěhovali a zda se skutečně podílejí na životě obce, nebo chtěli jen ovlivnit volby.

„Všichni přihlášení ani u voleb nebyli. Domnívám se, že nějaký podstatný vliv na průběh voleb to nemělo,“ myslí si starosta Hřenska Josef Černý.

Vadí mu, že se v obci nemůže od jara o ničem rozhodovat. Zastupitelstvo Hřenska se totiž na příkaz ministerstva vnitra přestalo scházet a krajský soud už v minulých měsících vyslechl 30 svědků.

Dagmar Cestrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme