Nad Hřenskem se rozhořelo skryté ohnisko. Hasiči už větší část uhasili, pomohly i vrtulníky ‚ve vláčku‘

Nad Hřenskem se přes noc rozhořelo plamenem jedno ze skrytých ohnisek. Hasičům se ho již povedlo z větší části uhasit, uvedl v pátek dopoledne jejich mluvčí Martin Kavka. V národním parku České Švýcarsko hoří už třináctý den. Stále hoří na několika stech hektarech, celkem požár zasáhl plochu o 1060 hektarech.

Hřensko (Aktualizováno: 12:03 5. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hašení požáru nad Hřenskem

Hašení požáru nad Hřenskem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na místo jsme přeskupili část jednotek a posílili tuto oblast. Před osmou ranní byla všechna ohniska prakticky uhašena, pracujeme na jejich úplném dohašení,“ sdělil k zásahu nad Hřenskem Kavka.

Také v pátek se budou hasiči soustředit na oblast u Pravčické brány a Bouřňáku, kde činí zasahujícím problém podloží, které jde obtížně uhasit.

Přes noc hasiči přeskupili síly a prostředky blíž k místům, kde se ohniska objevují. V pátek budou zasahovat hlavně směrem na sever od řeky Kamenice. Zásah hasičů komplikují vysoké teploty. Záchranáři se musí častěji střídat, proto jich je v Českém Švýcarsku dál zhruba 1000.

Podle meteorologů se mají teploty vyšplhat až k 31 stupňům. Odpoledne a večer očekávají ojedinělý výskyt bouřek doprovázených kroupami či nárazovým větrem. Během hašení se zranilo 87 hasičů, většina lehce.

Hasiči v pátek opět vyslali vrtulníky v tzv. vláčku, kdy létají v řadě za sebou a shazují vodu pouze na jedno konkrétní místo, tedy ve větším množství. Létá jich pět. Taktika vláčku se osvědčila už ve čtvrtek.

Nasazeny jsou ještě v pátek dopoledne švédská letadla, která odpoledne vystřídají letouny Canadair z Itálie. Naopak slanění speciálně vycvičených lezců z vrtulníků na průzkum skrytých ohnisek v těžko přístupném terénu v okolí Pravčické brány se nevydařilo, helikoptéry ohniska rozdmýchávala. V pátek se tam pokusí lezci dostat ze země. Jejich úkolem bude proklestit cestu a případně tam také vytvořit čerpací stanoviště pro helikoptéry.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme